Emekli aylıklarına ek zam belli oldu Emekli aylıklarına ek zam belli oldu

Bakan Şimşek, asgari ücretin dolar bazında AK Parti hükümetleri döneminde önemli derecede yükseldiğini ifade etti. Haziran 2024 itibariyle asgari ücretin 524 dolar olduğunu, yıl başında yüzde 49 artış gösterdiğini ve yıl sonu enflasyonunun yüzde 42-43 civarında olmasının beklendiğini belirtti. Ayrıca, "İlk 6 ayda enflasyon yüzde 20'lerde olacak" dedi. Asgari ücretin bu yıl reel olarak arttığını vurgulayan Şimşek, asgari ücretin vergi dışı bırakıldığını ve bunun bütçeye 670 milyar TL maliyeti olduğunu sözlerine ekledi.

EYT ELEŞTİRİSİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda muhalefete eleştiri yönelten Şimşek, “Küçümsemeyin, geçen sene muhalefetin popülist iteklemesi ile seçim sürecinde EYT hayata geçirildi. Bu sene yıllık maliyeti 724 milyar TL. Milli gelirin yüzde 2’sine yakın bir rakamdan bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Şimşek, enflasyonun düşüşünü ve vatandaşların bu düşüşü hissetmeye başladığını belirtti. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75,5 olduğunu, ancak bu oranın yıl sonuna kadar yüzde 40 civarına düşmesinin beklendiğini ifade etti. Ayrıca, "Bizim için hedefe en yakın nokta olan 42’nin altına düşmesidir. Yüzde 75’ten ciddi bir yavaşlama ifade ediyor. Aylık bazda yüzde 2’leri konuşacağız. O zaman alım gücünün, ücret artışlarının hissedileceği bir döneme gireceğiz.” diyerek geleceğe yönelik beklentilerini paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi