Sosyal ve ekonomik destek ödemesi yapıldı! Sosyal ve ekonomik destek ödemesi yapıldı!

Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması programında, geçen eylül ayında duyurulan ekonomi programının başarıyla yürütüldüğünü vurgulayarak, "Sayın Cumhurbaşkanımız, geçen eylül ayında açıkladığımız ekonomik istikrar ve reform programını başarıyla sürdürüyoruz. Güçlü sonuçlar almaya başladık. Bankalarımızın finansmana erişimi ve şirketlerimizin finansmana erişimi çok uygun koşullarda arttı." dedi.

Mehmet Simsek Kamuda Tasarruf Icin Dugmeye Basti 17223125 1057 M

Siyasi belirsizliğin sona ermesiyle birlikte Merkez Bankası'nın rezervlerindeki iyileşmenin 40 milyar doları geçtiğini belirten Bakan Şimşek, "Ciddi sonuçlar almaya başladık. Ancak en büyük önceliğimiz, vatandaşlarımızın en çok muzdarip olduğu enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara indirmektir. Bunun için gerekli tedbirleri aldık ve kararlılıkla uyguluyoruz." şeklinde konuştu.

Dolarda Hizli Yukselis Yatirimcilari Telaslandirdi O Tarihte Dolar 39 Seviyelerinde 1200 277620

Şimşek, mayıs ayında baz etkisi nedeniyle enflasyonun zirve yapacağını ancak sonraki aylarda hızla düşeceğini öngördüklerini belirterek, "Fiyat istikrarı, sürdürülebilir yüksek büyümenin ön koşuludur ve bu gerçekten hareketle, programımızı kararlılıkla ve sabırla uygulamaya devam edeceğiz. İnşallah iyi sonuçlar elde edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Dolarin 40 Tl Olacagi Tarihi Acikladi 3Xny

Tarım sektörü için ayrılan paya da değinen Şimşek, "2024 bütçesine baktığımızda, tarımsal destek programlarına, tarım sektörü yatırımlarına, kredi sübvansiyonlarına, tarımsal KİT finansmanına, ihracat desteklerine ve yem-gübrede verilen vergi desteklerine toplamda 520 milyar lira kaynak sağlamış olacağız. Bu, 2024 GSYH'sinin yaklaşık yüzde 1,3'üne denk gelmektedir. Bu gerçekten güçlü bir destektir." şeklinde konuştu.

Tarımda Üretici Fiyatları 2023'Te Yüzde 53 Arttı3

Gıda arzının artırılmasının en büyük öncelikleri olduğunu belirten Bakan Şimşek, çiftçilere Hazine olarak finansman desteği sağladıklarını ve tarım sektörüne verilen desteğin önemine vurgu yaptı. Şimşek ayrıca, sürdürülebilir tarım uygulamaları ve yeni teknolojilerin desteklenmesinin önemine dikkat çekti.

Editör: Muharrem Türkoğlu