Bakan Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nda düzenlenen "Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması" programında konuştu. SGK'nin emeklilik gibi önemli sorumluluk alanlarına odaklandığını ifade eden Işıkhan, emeklilere yönelik pek çok düzenlemenin hayata geçirildiğini belirtti.

Af349402 9529 4633 9120 8A455325C64E

Emeklilerin daha müreffeh bir yaşam sürmelerini hedeflediklerini vurgulayan Işıkhan, bu yılın "Emekliler Yılı" olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Emeklilere yönelik hizmetlerin çeşitlenerek artacağı bir sürecin başlatıldığını dile getiren Işıkhan, SGK'nin yeni bir hizmet modeline taşındığını belirtti. Artık SGK'nin sadece maaş ve ikramiye ödemekle sınırlı kalmayacağını, aynı zamanda emeklilere sosyal faaliyetlerden sağlık hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunacağını ifade etti.

65C932D9 A9F5 49Af Ae2E 1Ddaa7A5E062

Emeklilerin talep ve beklentilerini doğrudan iletebilecekleri bir iletişim platformunun kurulacağını aktaran Işıkhan, emeklilere yönelik teknolojik çözümlerin devreye alınacağını ve yeni hizmetlerin duyurulması için "emekliler.gov.tr" internet sitesinin kısa sürede erişime açılacağını söyledi.

Dul aylığı nasıl alınır? Dul aylığı kimlere verilir? Dul aylığı nasıl alınır? Dul aylığı kimlere verilir?

Bu yeni hizmetlerin hayata geçirilmesinde birçok paydaşın desteğinin olduğunu belirten Işıkhan, özellikle emeklilere yönelik indirimler ve avantajlar konusunda yapılan çalışmaları paylaştı. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtların emeklilerin ücretsiz kullanımına açılacağını, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki tesislerin emeklilere ücretsiz olarak açılacağını ve emeklilerin kamu tesislerinden yüzde 15 indirimli faydalanabileceğini dile getirdi.

Sgk 5

Yeni SGK hizmet modeliyle, emeklilerin toplumda aktif olarak yer aldığı bir yapıyı hedeflediklerini söyleyen Işıkhan, bakanlıklar ve kurumlarla görüşmelerin sürdüğünü ve daha pek çok yeniliği emeklilere ulaştırmayı planladıklarını ifade etti.

SGK emekli

Dijital dönüşüm projelerine de değinen Işıkhan, kamu hizmetlerinin daha etkili bir şekilde sunulabilmesi amacıyla yeni bir uygulamanın hayata geçirileceğini duyurdu. Bu uygulama olan "SGK Co-Pilot (Destek Pilot)" ile çeşitli analizlerin yapılarak sağlık geri ödeme süreçlerinin iyileştirileceğini ve sosyal güvenlikte suistimallerin önüne geçileceğini belirtti.

Editör: Muharrem Türkoğlu