Türk oyuncu Ecem Özkaya, 25 Haziran 1988 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Maltepe Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü mezunu olan Özkaya, tiyatro alanında gösterdiği başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmiştir. Özkaya, tiyatro kariyerindeki başarısıyla 23. Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Şu anda "Bahar" dizisinde Rengin karakterini canlandırmaktadır.

Oyuncu Ecem Özkaya, oyunculuk kariyerine 2012-2015 yılları arasında "Zengin Kız Fakir Oğlan" dizisinde Biricik karakterini canlandırarak adım atmıştır. Daha sonra 2016-2017 yıllarında Kanal D'de yayımlanan "Hayat Şarkısı" dizisinde Melek karakterini başarıyla canlandırmıştır.

Hande Erçel cannes kırmızı halıda Hande Erçel cannes kırmızı halıda

Özkaya, televizyon dizilerinin yanı sıra "Kartallar Yüksek Uçar" (2007), "Havalimanı/İyi Uçuşlar" (2008), "Cümbür Cemaat Aile" (2010) gibi projelerde de yer almıştır. Ayrıca "Sizi Seviyorum" isimli sinema filminde de rol almıştır.

 Ecem Özkaya ve Mustafa Üstündağ çifti, "Cümbür Cemaat Aile" dizisinin setinde tanışıp evlenmişti. Ancak, 10 yılın ardından evliliklerini sonlandırma kararı almış ve boşanmışlardı. Bu durum, çiftin hayatında önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Şu anda "Bahar" dizisinde Rengin karakterini canlandıran Ecem Özkaya, geniş kitleler tarafından sevilen ve takdir edilen bir oyuncu olarak kariyerine devam etmektedir.