Besinler, sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biridir ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynarlar. İşte bağışıklığı güçlendiren lezzetli ve şifalı besinler...

İŞTE BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER 

TAVUK SUYU ÇORBASI 

Uzmanlar, tavuk suyu çorbanın vücudu hem ısıttığını hem de içerdiği elektrolitler aracılığıyla vücut sıvılarının dengelenmesine yardımcı olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte, tavuk çorbası protein ve çinko bakımından zengin bir kaynak olduğundan, bağışıklık sisteminin desteklenmesine de katkı sağlar. 

SARIMSAK 

Uzmanlara göre, sarımsak antiviral özellikleriyle tanınır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek viral enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, yemeklere sarımsak eklemek veya sarımsak takviyeleri kullanmak faydalı olabilir. 

ZENCEFİL ÇAYI 

Uzmanlar, zencefilin mide bulantısını hafifletme ve bağışıklık sistemini güçlendirme özelliklerine işaret ediyor. Özellikle grip sırasında zencefil çayı tüketilmesini öneriyorlar. 

MEYVE VE SEBZELER 

Uzmanlara göre, C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzeler, bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Portakal, greyfurt gibi turunçgillerin yanı sıra brokoli ve domates gibi sebzelerin tüketilmesi de önerilmektedir. 

YULAF VE TAHILLAR 

Uzmanlar, kompleks karbonhidratlar açısından zengin olan yulaf ve tahılların vücuda enerji sağladığını ve sağlıklı bir beslenme için önerildiğini belirtiyorlar. 

BAL VE LİMON 

Uzmanlar, balın doğal antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle, bal ve limon karışımının sıcak su ile tüketilmesini öneriyorlar. 

UZMAN GÖRÜŞLERİ 

Mayo Clinic uzmanları, grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin önemine vurgu yapıyor.

Cleveland Clinic'ten Dr. Neha Vyas, grip sırasında vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almanın önemini vurguluyor.

Bu yöntemlerlere valiz hazırlamak çok pratik! Bu yöntemlerlere valiz hazırlamak çok pratik!

Bu tavsiyeler, griple mücadelede beslenmenin kritik önemini ortaya koyuyor.

Uzmanların önerileri doğrultusunda, grip sırasında uygun besinleri tüketmek, hastalığın süresini kısaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Editör: Tülay Kara