"Aşure Günü", Arapçada "on" anlamına gelen "aşara" kelimesinden türetilmiştir ve hicri yılın ilk ayı olan Muharrem'in onuncu gününe denk gelir. Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa'nın Kızıldeniz'i geçerek İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması gibi önemli olaylar da bu günde gerçekleştiği rivayet edilir. İşte, 2023 Aşure Günü takvimi...

2024 MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı vakit hesaplarına göre, 2024 hicri yılbaşı tarihi belli oldu.

Bu yıl hicri yılbaşı, 7 Temmuz 2024 Pazar gününe denk geliyor.

Gaziantep yağmura teslim Gaziantep yağmura teslim

AŞURE GELENEĞİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Aşure geleneğinin kökeni konusunda çeşitli söylenceler bulunmaktadır. Bunlardan biri, Nuh tufanıyla ilişkilendirilir. Nuh Peygamber'in gemiden karaya çıktığında geminin ambarındaki malzemeleri bir kazanda kaynatarak aşureyi hazırladığına dair bir anlatı vardır.

Tufandan kurtulanlar, bu aşureyi birlikte yiyerek Allah'a şükretmişlerdir. Bazı bölgelerde ise Aşure Günü, Hz. Hüseyin'in şehit edildiği Kerbela olayıyla ilişkilendirilir ve bu gün Kerbela şehitlerinin anısına yapılan dualarla geçirilir.

Diğer bir inanışa göre ise birçok olumlu olayın Muharrem ayının onuncu gününde gerçekleştiği düşünülür. Âdem'in tövbesinin kabul edildiği, İbrahim'in Nemrut ateşinden kurtulduğu ve Musa'nın Firavun'un zulmünden kurtulduğu gün olarak kabul edilir. Ayrıca, Eyüp Peygamber'in de bu gün şifa bulduğuna inanılır.

Editör: Fatma Gültekin