Ülkede 2 haftadır devam eden aşırı sıcaklar, yaşamı tehdit ediyor. Termometrelerin 50 dereceyi gösterdiği Uttar Pradesh ve Odisha eyaletlerinde son 72 saat içinde yaşananlar korkutuyor. Kuzeydeki Uttar Pradesh eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükselirken, Odisha eyaletinde ise Özel Yardım Komiserliği yetkilisi, son 72 saat içinde 99 şüpheli sıcak çarpması ölümü bildirildiğini ancak bunların 20’sinin doğrulandığını açıkladı.

TÜM MÜDAHALELERE RAĞMEN KURTARILAMADI

Cumhurbaşkanı Hayatını Kaybetti! Cumhurbaşkanı Hayatını Kaybetti!

Aşırı sıcaklar nedeniyle yaşamını yitirenler arasında, ülkede 6 haftadır devam eden genel seçimlerde görev alan polis, sandık görevlisi, güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi de bulunuyor. Uttar Pradesh’te seçim sorumlusu olan Navdeep Rinwa, ölen personelin ailelerine 1,5 milyon rupi (18 bin dolar) maddi tazminat verileceğini belirtti. Rinwa ayrıca, oy vermek için sıra bekleyen bir vatandaşın sıcak nedeniyle bayıldığını ve hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını ifade etti.

CİDDİ SU VE ELEKTRİK SIKINTISI YAŞANIYOR

Öte yandan, ülkedeki birçok bölgede aşırı enerji tüketimi nedeniyle ciddi su ve elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Hindistan Meteoroloji Dairesi ise sıcaklıkların muson yağmurlarının başlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde düşmeye başlayacağını tahmin ediyor.

Kaynak: İHA