Araştırmacılar, yaklaşık 10 bin makalede elde edilen verileri ele aldıktan sonra uygun olmayanları ayıkladılar ve kapsamlı bir inceleme için bunları 96'ya indirdi. Nihai makale seti, 327 hastadan elde edilen verileri içeriyordu ve Asya, Avrupa ve Amerika'dan geliyordu.

NÖROLOJİK SEMPTOMLAR SAPTANDI

Yapılan incelemeler, nörolojik semptomlar gösteren Kovid-19 geçiren çocuklarda bunun sıklıkla beyin fiziksel bir değişikliği olarak görülebileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar, bu semptomların çocukların neredeyse yarısında görüldüğünü belirttiler.

En yaygın semptomlardan biri ansefalit veya beyin iltihabıydı. Diğer bulgular arasında ise şişme, vasküler anormallikler ve omurilik iltihabı yer alıyordu.

ÇOCUKLAR İÇİN KLİNİK ÇALIŞMALAR ARTMALI

Yazarlar, çocuklar için yapılan incelemelerin ve klinik çalışmaların artırılması gerektiğini vurguladılar. Ayrıca, nörolojik semptomlarla başvuran çocuklarda nörolojik komplikasyonlar için yüksek bir şüphe düzeyinin gerekliliğini ve Kovid-19'un uzun vadeli etkilerinin sürekli olarak araştırılmasının önemini vurguladılar.

Ancak, araştırmanın bazı sınırlamaları olduğu biliniyor. Örneğin, araştırma dönemi pandeminin çok erken dönemlerini kapsadığı için, virüsün neden olduğu görüntüleme anormalliklerinin tam olarak belirlenmesi mümkün olmayabilir.

Deri Kanserine Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor! Deri Kanserine Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor!

Sonuç olarak, bu araştırma, COVID-19'un çocuklarda nörolojik etkilerinin anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Herhangi bir semptom yaşandığında bir uzmana danışmanın önemini vurgulamakta fayda var.

Editör: Fatma Gültekin