Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın Orta Vadeli Programı'nda yer alan Yeşil Dönüşüm bilgileri, geniş araç sahibi kitlesini doğrudan etkiliyor. Küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan nedenlerle dünya genelinde düşük karbonlu ekonomiye geçiş hız kazanmaktadır.

Ekonomik krizle başa çıkmakta zorlanan milyonlarca araç sahibi için, kira ödemelerinin zorlaştığı bir dönemde, KDV, ÖTV, MTV gibi vergilere ek olarak yeni bir vergi haberi ortaya çıktı. İktidarın, Karbon Vergisi (KAV) adı altında yeni bir vergi üzerinde çalıştığı ve bu verginin kısa süre içinde uygulanacağı bilgisi paylaşıldı. Gazeteci Turhan Bozkurt'un sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalara göre, Maliye tarafından Karbon Vergisi için hazırlıklar yapılmaktadır.

Doğru Kripto Borsasını Seçmek: İlk Adımlar Doğru Kripto Borsasını Seçmek: İlk Adımlar

KARBON VERGİSİ ÖZELLİKLERİ

Sera gazı salınımını azaltma çabalarının bir parçası olan bu vergi türü, bir ürünün üretimi, tüketimi veya ithalatı sırasında ortaya çıkan karbondioksit emisyonlarına dayanmaktadır. Vergi miktarı, ürünün karbon ayak izine göre belirlenirken temel amaç, çevreye verilen zararın karşısında çevre dostu üretim ve tüketim uygulamalarına teşvik sağlamaktır.

Editör: Ebru Kont1