Piyasa uzmanları son dönemlerde satışı yapılan ikinci el ve sıfır araç fiyatlarının değerini yakından takip ediyor. Sektörde yeniden bir fiyat hareketlemesi beklenen Ramazan bayramı öncesi farklı kararlar alınması yönünde ilk sinyaller verilmeye başlandı. Döviz kurunda başlayan hızlı yükseliş otomobil sektörünü kırdı geçirdi.

Fiyatlardaki hareketlilik vatandaşın bir süre daha beklemesine sebep oldu. Birikimi olan dahi bekliyor. Böyle bir durumda araç galerileri ve oto satış pazarları kan ağlıyor. Sıfır ve ikinci el araçlar yeni dönemde farklı bir uygulama ile hızla satılabilir. Peki nasıl?

Ticaret Bakanlığı piyasalarda arz ve talep dengesini karşılayabilmek için müdahalelerde bulunsa da döviz kurundaki yükseliş ve bankaların krediye erişiminde sebep oldukları güçlük istenen satışları başlatamıyor.

SENETLE ARAÇ SATIŞI DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Piyasalardaki bu durgunluğu göz önüne alan bazı firmaların senetle araç satışına geçme ihtimali de göz önünde bulunduruluyor. Araç fiyatları düşse de istenen hareketlilik bir türlü başlamadı, diyen uzmanlar oto galericilerin piyasayı canlandırabilmek için senetle araba kampanyaları yapmaya başladığını müjdeledi.

18 Nisan 2024 Tarihli Alınan Kararlar Resmi Gazete'de Yayımlandı! İşte Ayrıntılar… 18 Nisan 2024 Tarihli Alınan Kararlar Resmi Gazete'de Yayımlandı! İşte Ayrıntılar…

Senetle araç alacak vatandaşın anlaşma sürecinde aracı iyi incelemesi, araştırması ve piyasadaki rakamlara hakim olması konusunda uyarılar gecikmedi. Yaşanabilecek herhangi bir mağduriyetin önüne geçebilmek için senetle araç almak niyetinde olanların daha ihtiyatlı hareket etmesi öneriliyor. Peki bu durum piyasaları ferahlatır mı?

OTO PAZARI YENİDEN HAREKETLENİR Mİ?

Ev tekstil ürünlerinde, elektronik gereçlerde, mobilya ve beyaz eşya ürünlerinde uygulanan senetle satış firmaların uzun yıllar ayakta kalabilmesini sağlarken vatandaşın bütçesini destekliyor. Mağazalar tarafından uygulanan nu yöntem artık otomotiv sektöründe doğal ve kabul edilebilir bir döneme evriliyor.

Senetle araç satışı piyasaları yeniden hareketlendirir mi? Uzun süredir birikim yapan vatandaşlar için bir fırsat mı doğuyor? Konu ile ilgili yaşanan her yeni gelişme uzmanlar tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu