Apple, iOS 18 ile birlikte kullanıcı deneyimini kişiselleştirme üzerine büyük bir adım atıyor. Yıllar sonra ana ekran tasarımında önemli bir yenilik yaparak, kullanıcıların uygulama ikonları ve widget'ları ekranın diledikleri yerine taşıyabilmesine olanak tanıyor. Bu özellik, kullanıcılara daha kişisel ve özelleştirilmiş bir arayüz sunacak. Gelen özelliklerin Android'de çok önceden beri olması kullanıclarda tepkilere neden oldu. 

Ios 18-1

Apple, iOS 18 ile kullanıcılara daha güçlü gizlilik seçenekleri sunuyor. Artık, uygulamaları kilitleyerek sadece kimlik doğrulaması yapanların erişimine izin verebilecek, bu sayede arama ve Siri gibi uygulamalardaki bilgiler gizli tutulabilecek. Ayrıca, bir Parolalar uygulaması, kullanıcıların çeşitli parolaları, passkey’leri, Wi-Fi şifrelerini ve doğrulama kodlarını güvenli bir şekilde saklamasına imkan tanıyacak.

Mesajlar uygulaması büyük bir güncelleme alarak metin biçimlendirme seçeneklerine kavuşuyor; kalın, italik yazılar ve altı çizili metinler artık mümkün. Mesajlara çeşitli reaksiyonlar verilebilecek ve dinamik mesaj balonları eklenecek. Ayrıca, uydu aracılığıyla SMS gönderme desteği genişletilecek.

Android cihazlarla uyumluluk artırılarak RCS mesajlaşma desteği de eklenecek. Bu, SMS teknolojisini daha ileri bir seviyeye taşıyan bir gelişme.

Yeni 'Tap to Cash' özelliği, iki telefonun bir araya getirilmesiyle para transferi yapılmasını sağlayacak, böylece ödemeler daha pratik hale gelecek.

Oyun Modu, oyun sırasında maksimum performans sağlamak için arka plan uygulamalarını sınırlayacak. Bu mod, ayrıca gamepad ve AirPods için geliştirilmiş kablosuz bağlantı desteği sunacak.

Fotoğraflar uygulaması yeniden tasarlanarak, kullanıcılara fotoğraflarını tek bir ızgara görünümünde düzenleme ve filtreleme olanağı sunacak. Favori fotoğraflar özel koleksiyonlar altında saklanabilecek.

Apple Intelligence, sistem genelinde yeni yazma, iletişim ve medya araçlarına güç verecek. Mail, Notlar ve Pages uygulamaları, yerleşik yapay zeka sayesinde metin düzenleme ve özetleme işlemlerini kolaylaştıracak.

Bu yöntemle güneş lekesine son verin! Bu yöntemle güneş lekesine son verin!

iOS 18'in ilk betası, WWDC 2024 etkinliğinden sonra geliştiriciler için yayınlanacak ve yaz boyunca test edilecek. Kararlı sürümün, iPhone 16 lansmanıyla Eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

iOS 18 güncellemesi alacak iPhone modelleri şunlardır:
- iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, ve 15 Pro Max
- iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro, ve 14 Pro Max
- iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, ve 13 Pro Max
- iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, ve 12 Pro Max
- iPhone 11, 11 Pro, ve 11 Pro Max
- iPhone XS, XS Max, ve XR
- iPhone SE (2. ve 3. nesil)

Kaynak: HABER MERKEZİ