Binlerce lisans ve önlisans öğrencisi, üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala 2023-2024 bahar dönemi AÖF kayıt yenileme tarihlerini öğrenmek ve hazırlıklara başlamak için harekete geçti. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin bahar dönemi kayıt işlemleriyle ilgili araştırma yapılmaya başlandı. Akademik takvime göre, AÖF bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri Şubat ayında başlayacak. Bu süreçte, kayıt yenileme işlemi, ders seçimi (ekle-sil) ve kayıt yenileme bedelinin ödenmesi adımlarını içeriyor. Ders seçimi için bankada ödeme bilgilerinin oluşturulması gereken süreç, öğrencilerin kayıtlarını yenileme sürecini başlatmadan önce tamamlanmalıdır. Anadolu Üniversitesi bahar dönemi AÖF kayıt yenileme işlemleriyle ilgili tarihler, nasıl yapılacağı ve ücret detayları öğrencilerin ilgi odağı oldu.

2024 BAHAR DÖNEMİ AÖF KAYIT YENİLEME TARİHLERİ

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri, 2023-2024 öğretim yılı bahar dönemi kayıt yenileme tarihlerini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, AÖF bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri 01 Şubat 2024 Perşembe günü saat 10.00'da başlayacak ve 11 Şubat 2024 Pazar günü saat 22.00'de sona erecek.

Kayıt yenileme işlemi, Ders Seçimi (Ekle-Sil) ve Kayıt Yenileme Bedelinin Ödenmesiyle gerçekleşecektir. Ders seçimi yapılmadan bankada ödeme bilgileri oluşmayacak ve öğrenciler kayıtlarını yeniletemeyecektir.

AÖF KAYIT YENİLEME NASIL YAPILIR?

AÖF öğrencileri için kayıt yenileme süreci başlıyor. Fakülte tarafından ders ataması yapılmayacak ve öğrenciler, bir yarıyılda toplam 45 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde en fazla 10 ders seçebilecekler.

Kayıt yenileme işlemi, e-Devlet şifresi veya öğrenci şifresi kullanılarak aosogrenci.anadolu.edu.tr adresi üzerinden Ders Ekle/Sil butonuyla gerçekleştirilecek.

GNO'su 0-1,99 arasında olan öğrencilerin ders seçiminde öncelik, varsa FF harf notlu dersleri ile daha önce almadığı derslerde olacak. Akademik uyarı aldığından dolayı GNO'sunu 2,00'a yükseltmek için CD, DC ve DD harf notlu dersleri de seçilebilecek. GNO'sunu daha da yükseltmek isteyen öğrenciler AB-CC arasındaki harf notlu dersleri de seçebilecekler.

GNO'su 2,00-4,00 arasında olan öğrencilerin ders seçiminde de benzer bir öncelik sırası geçerli olacak. Var olan FF harf notlu derslerin yanı sıra daha önce alınmamış dersler tercih edilebilecek ve GNO'sunu yükseltmek isteyen öğrenciler AB-DD arasındaki harf notlu dersleri seçebilecekler.

AÖF KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR, NASIL ÖDENİR?

AÖF kayıt yenileme sürecinde öğrencilerin dikkat etmeleri gereken önemli bilgiler bulunmaktadır. Ödemeler, ders seçimi sayfasında veya Kayıt Yenileme Bilgi Dökümü Sayfasında yer alan ödeme bilgileri üzerinden gerçekleştirilecektir.

Ders seçimi işlemini tamamlayan öğrenciler, 2023-2024 Öğretim Yılı Bahar Dönemi için Dönem Öğretim Materyal Ücreti, Dönem Öğrenim Ücreti ve Dönem Öğrenci Katkı Payı ödemelerini kayıt yenilemenin son günü olan 11 Şubat 2024 tarihine kadar gerçekleştirebilirler. Bu ödemeler Kredi Kartı/Banka Kartıyla, Ziraat Bankası ATM'lerinden (kartlı veya kartsız), Mobil Bankacılık veya İnternet Bankacılığı aracılığıyla yapılabilecektir.

Öğrencilerin dikkat etmeleri gereken önemli bir husus, yaptıkları ödemenin doğru kayıt yenileme tutarına ait olup olmadığını kontrol etmeleridir. 11 Şubat 2024 tarihinden sonra herhangi bir mazeret kabul edilmeyecek ve Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemi yapılmayacaktır. Belirtilen tarihler arasında kayıt yenileme bedelini ödemeyen öğrenciler, 2023-2024 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme hakkını kaybedecektir.

2 ara tatil kalktı mı, MEB ara tatil uzatıldı mı, Ara tatil devam ediyor mu? 2 ara tatil kalktı mı, MEB ara tatil uzatıldı mı, Ara tatil devam ediyor mu?

Öğrencilerin kayıt yenileme işlemi sonrasında kayıtlarının doğruluğunu kontrol etmek için aosogrenci.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Bilgi butonunu kullanmaları önemlidir. Ayrıca, AÖF Kayıt Yenileme Kılavuzu'na ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

ÖDEME YÖNTEMLERİ

Kayıt için yapmanız gereken ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla aşağıdaki ödeme yöntemlerinden biriyle gerçekleştirebilirsiniz:

Kredi Kartı/Banka Kartı ile Ödeme

Mobil Bankacılık ile Ödeme

ATM'den Ödeme(Kartlı/Kartsız)

İnternet Bankacılığı ile Ödeme

Ödemeler kayıt tarihinin son günü saat 17:20'de sona erecektir. Ziraat Bankası şubeleri içinden ödeme yapılmayacaktır.

Editör: Fatma Gültekin