Erik ve çilek cep yakıyor! İşte fiyatları... Erik ve çilek cep yakıyor! İşte fiyatları...

Yatırımcılar, altın fiyatlarındaki bu artışla birlikte kazançlarını artırmaya devam ediyorlar. Gram altın, son dönemdeki yükseliş trendini sürdürerek, tarihi zirvesi olan 2281 lira seviyesine kadar tırmandı.

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz indirimi beklentileriyle altın piyasalarında etkili olmaya devam ediyor. Fed'in, faiz indirimine ilişkin beklentilerin güçlenmesi, altın fiyatlarını destekleyen önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Özellikle Haziran ayından sonra faiz indirimlerine başlama beklentisi, altın yatırımcılarının güvenini artırıyor ve fiyatları yukarı çekiyor.

Dünya genelinde doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi de altın fiyatlarının güçlenmesine katkı sağlıyor. Doların zayıflaması, altına olan talebi artırarak fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Ons altın, günü 2194 dolar seviyesinden açtıktan sonra, en düşük 2187 doları gördü ve en yüksek 2196 doları gördü. Şu an itibarıyla ise 2194 dolar civarında işlem görüyor.

Uluslararası piyasalarda komisyonsuz gram altın ise, günü 2276 lira seviyesinden açarak, en düşük 2270 lirayı gördü ve en yüksek 2281 lira seviyesini test etti. Şu an için 2280 lira civarında işlem görmekte.

Türkiye'de ise Kapalıçarşı'da gram altın, 2402 liradan alıcı bulurken, 2423 liradan satış işlemi gerçekleşiyor. Altın fiyatlarındaki bu dalgalanmalar, yatırımcıların dikkatle takip ettiği bir konu olmaya devam ediyor.

Editör: Fatma Gültekin