Altında kâr satışı o gün başlıyor! Ünlü analist uyardı: “1 yılı bulabilir!”

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş 20 Mart tarihine işaret etti. Yerel seçimlere sayılı günler kala iki farklı senaryo ile şaşırtan bir tahminde bulundu.

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri Türkiye'deki ekonomik hareketlilik ile birlikte değerlendirerek yatırımcıya farklı bakış açıları sunan İslam Memiş altın, dolar ve borsa kuruna yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomist Memiş önümüzdeki haftaya işaret ederek büyük değişimler olacağına da dikkat çekti. Borsa İstanbul'da düzeltme hareketleri bitmedi. Satışlar devam ediyor. Son olarak bu cephede gümüşe yatırım yapanlar kârlı çıkacak.

Dolar Kuru İçin 40 TL Sinyali! En Yetkili Kurumdan Açıklama Geldi Dolar Kuru İçin 40 TL Sinyali! En Yetkili Kurumdan Açıklama Geldi

Dolar kuru 32 Lira'dan işlem görüyor. Hedefte her zaman daha ileriye ve yukarı yönlü bir artış bekleniyor. İslam Memiş’e göre 20 Mart'a kadar piyasalarda yatay bir seyir hakim olacak.

FED’den Sonra Şahlanışa Geçecek!

Bu süreç FED'in faiz açıklamasını yapıncaya dek daha durağan şekilde devam edecek. Dolar karşısında diğer yatırım araçlarında bir baskılama gözlemleniyor. Çok az da olsa aşağı yönlü trendler hakim.

Ons tarafında 2.162 dolar seviyesi var. 2.188 dolar seviyesini test eden ons altın için en doğru seviye. 2.188 dolardan 2.100 doların altına sarkabilir. Dolar kuru FED'in paylaştığı açıklamaların hemen ardından yeniden bir yukarı yönlü trend benimseyebilir. Gram altın cephesinde normalleşme başladı.

Seçim Sonrası Dolar Ne Kadar Olacak?

“Konuyla ilgili iki farklı görüşüm var” diyen İslam Memiş ilk görüşe göre dolar 20 olacak ve her şey normalleşecek, dedi. İkinci görüşe göre dolar 40 olacak. Sancılı bir süreç başlayacak, diyerek fikirlerini belirtti.

İslam Memiş: “FED’in alacağı faiz indirim kararı doları uluslararası piyasalarda kayba uğratabilir. Normalleşme süreci biraz zaman alabilir. Bu yönüyle 2024'ten pekte bir şey beklememek gerekiyor. İşlerin toparlanması neredeyse 1 yılı bulabilir.”

Para uzmanının altın kuruna yönelik yaptığı açıklamalarını paylaşıldığı 16 Mart Cumartesi günü 1 gram altın 2.223 TL'den işlem görüyor. Aynı saatlerde çeyrek altın 3.952 TL. Ons altın 2.155,62 dolardan alıcısını buluyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu