Çocuk Üroloji Uzmanı Op. Dr. Akın Karagözoğlu, üç yaşındaki çocukların yüzde 30'unun gece yatağını ıslattığını, bu oranın 6 yaşında 10'lara, 12 yaşında ise yüzde 3'lere kadar düşebileceğini belirtti.

Z kuşağında miyop alarmı! Z kuşağında miyop alarmı!

Karagözoğlu, ailenin diğer bireylerini de etkileyen bu durumun erkek çocuklarda daha yaygın olduğunu vurguladı. Tuvalet eğitiminin erkek çocuklarda kızlara göre daha geç oluşabileceğini belirten Karagözoğlu, "Tuvalet eğitimine başlamak için kesin bir yaş belirtmek yerine çocuğun hazır olduğuna dair bazı işaretleri beklemek daha uygun olacaktır" dedi.

Gece altını ıslatan çocuklar için tetkik ve tedavi yöntemlerine de değinen Karagözoğlu, ilk adımın bir mesane günlüğü doldurulması olduğunu belirtti. İdrar yoğunluğunun ve enfeksiyon varlığının araştırılması amacıyla basit bir idrar analizi ve üriner sistem ultrasonunun faydalı olabileceğini ifade etti.

Tedavi yöntemleri arasında yatmadan bir saat öncesinden başlanan sıvı kısıtlaması ve uykudan önce mesanenin boşaltılmasının yer aldığını belirten Karagözoğlu, başarılı iki tedavi yöntemi hakkında da bilgi verdi. Bu yöntemlerden ilkinin, gece idrar miktarını azaltan hormonun yetersizliği veya salınım ritminde bozukluk varsa bu hormonun analoglarının verilmesi olduğunu söyledi. Ancak, ilacın kesilmesinde tekrarlama riski olduğunu da ekledi.