Her geçen yıl uluslararası piyasalarda artan "risk" faktörü, yatırımcıların güvenli liman olarak kabul edilen altına yönelmelerine neden oluyor. Ancak, son iki yılda altın fiyatlarında beklenen yükselişin gerçekleşmemesi, "Fed'in faiz baskısı" olarak gösteriliyor.

ALTIN İÇİN BEKLENEN TARİH: HAZİRAN

Ekonomistler, 2023 yılının sonlarında altın fiyatlarında yükseliş beklentisiyle faiz indirimlerini öngörüyordu. Ancak, ABD'de enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi, Fed'in faiz değişim beklentilerini 2024 yılına kadar erteledi.

JPMORGAN'IN TAHMİNİ: HAZİRAN AYINDA FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

ABD'nin önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan, Fed'in faiz oranlarını 5.25-5.50 seviyelerinin altına çekeceği tahminini Haziran ayına çekti. Banka uzmanları, ons altının 2020 dolar seviyelerinde seyretmesine rağmen, faiz indirimlerinin başlamasının altın fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olabileceğini öngörüyor.

TEB'den Emeklilere Özel: 12 Bin TL'ye Kadar Promosyon Fırsatı! TEB'den Emeklilere Özel: 12 Bin TL'ye Kadar Promosyon Fırsatı!

TÜRKİYE'DE GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Türkiye'de gram ve çeyrek altın fiyatları, ons altın fiyatları ve dolar kuruna bağlı olarak belirleniyor. Bu nedenle, dolar kurunun yanı sıra ons altın fiyatları da altının TL karşısındaki fiyatlarını belirlemede önemli bir rol oynuyor.

JPMORGAN'IN DOLAR/TL VE ONS ALTIN TAHMİNİ

JPMorgan, Fed Başkanı Powell'ın sinyalleri üzerine ilk faiz indirimi beklentisini Temmuz'dan Haziran'a çekti. Ayrıca, banka 2024 yılında Fed'in 125 baz puan faiz indirimi yapmasını bekliyor. Uzmanlar, dolar/TL paritesinin 2024 yılının sonunda 40 liraya yaklaşacağını ve ons altının yıl içinde 2350 doları aşacağını öngörüyor.

Editör: Fatma Gültekin