Kayseri'deki kuyumcu Bayram Erdoğan, son zamanlarda piyasada yayılan düşük ayarlı çeyrek altınlara dikkat çekti. Erdoğan, bu altınların dışarıdan normal altınlarla aynı göründüğünü ancak ayırt edilebilmesi için dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Son birkaç ay içinde özellikle darphaneden çıkmayan sahte çeyrek altınların piyasada artış gösterdiğini belirtti.

Sahte altınlar, normal çeyrek altınlarla aynı büyüklük ve ağırlıkta olmasına rağmen ayarı daha düşük. Bu durum, gerçek altınlarla karıştırılmasına neden olabiliyor. Kuyumcu Bayram Erdoğan, sahte altınların piyasadaki gerçek altınların değerinden 250 TL ile 500 TL arasında daha düşük olduğunu ifade etti ve bu durumun yasal olmadığını vurguladı.

Bayram Erdoğan, vatandaşlara güvenilir yerlerden alışveriş yapmalarını ve mümkünse aldıkları ürünlerin belgelerini saklamalarını tavsiye etti. Bu şekilde sahte altın riskini en aza indirmenin mümkün olduğunu ifade etti.

"Türkiye, Lojistik ve Taşımacılıkta Dünya Sıralamasında 11. Sıraya Yükseldi! "Türkiye, Lojistik ve Taşımacılıkta Dünya Sıralamasında 11. Sıraya Yükseldi!

Peki ama ayarı düşük altın nasıl anlaşılır? İşte merak edilen sorunun yanıtı…

Ayarı düşük olan altınların gerçek altınlardan ayırt etmenin zor olduğunu belirten Erdoğan, “Darphanede basılan gerçek altın ile sahte çeyrek altının ayrılması noktasında vatandaşlarımızın yapacağı çok bir şey yok.

Orijinal darphane altınını diğer sahte basım altınlarla yan yana koyup dikkatlice incelemek önemlidir. Bu sayede basım hatalarını fark edebilir ve sahte altın riskini azaltabilirsiniz.

İkinci basım altınların ayarı düşük olduğu için pres bastığında net bir şekilde Atatürk figürünü ve diğer yazıları tam basamaz. Bu bir kanıt olabilir. Ayrıca ürünün sertliği de bunu gösterebilir ancak bunu vatandaş ayırt edemeyebilir. Ancak görüntüsünden ayırt edebilir” ifadelerini kullandı.

Editör: Barış Tekeci