Almanya'da esrar tüketimi konusunda yeni yasal düzenlemeler geliyor. Şansölye Olaf Scholz'un liderliğindeki koalisyon hükümetine sunulan önerilere göre, 1 Nisan'dan itibaren özel kullanım için en fazla üç bitki yetiştirme ve 25 gram esrar bulundurma izni verilecek.

Ayrıca ticari olmayan esrar üretimine de kapı aralanacak. Bunun için 500'den az üyesi olan esrar kulüpleri faaliyet gösterebilecek ve sadece kulüp üyeleri ürünleri tüketebilecek. Ancak düzenleme, esrarın hala küçükler için yasa dışı olacağını ve genç yetişkinler için de sıkı kısıtlamaların olacağını belirtiyor.

"7 MİLYON ALMAN DÜZENLİ ESRAR KULLANIYOR"

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yeni yasal düzenlemenin, düzenli olarak esrar kullandığı tahmin edilen 7 milyon Alman vatandaşını uyuşturucu satıcılarından uzaklaştırma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Bakan Lauterbach, "Bu kısıtlama gereklidir çünkü esrar özellikle büyüyen beyne zarar verebilir. Kimse bu yasayı yanlış anlamamalıdır: Esrar tüketimi yasallaştırılıyor, ancak bu, tehlikeli olmadığı anlamına gelmez" dedi.

DOKTORLAR, BAĞIMLILIK RİSKİ İÇİN ENDİŞELİ

Doktorlar, yasa değişikliğine karşı çıkarak uyuşturucunun daha kolay ulaşılabilir hale gelmesinin gençlerin sağlığını tehlikeye atabileceği ve bağımlılık riskinin artabileceği uyarısında bulundu.

MUHALEFET KARARA TEPKİLİ

Muhalefet kanadında yer alan muhafazakarlar, yeni kuralların daha fazla tüketimi teşvik edebileceğini belirterek karşı çıkıyorlar.

OKULLARIN 100 METRE ÇEVRESİNDE YASAK

18 yaş altındakiler için esrar tüketimi yasaklı madde olarak kalırken, 18 ila 21 yaş arasındakilere en fazla 30 gram esrar satın alma hakkı tanınacak.

Muhalefet, özellikle okullarda ve anaokullarında esrar kullanımına dair uyarıda bulundu. Buna karşılık, Bakan da yasanın eğitim kurumlarının 100 metre yakınında esrar içilmesini yasaklayacağını belirtti.

ESRARI YASALLAŞTIRAN DÜNYADA 9. AVRUPA'DA 3. ÜLKE OLACAK

Almanya, eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımını yasallaştıran dokuzuncu ülke olacak. Bu düzenleme, Almanya'nın Malta ve Lüksemburg'dan sonra Avrupa Birliği'nde bu adımı atan üçüncü ülke konumuna gelmesini sağlayacak.

Ege 4,5 ile sallandı! Ege 4,5 ile sallandı!

Bazı ülkeler ise esrarı ağrı kesici olarak görerek tıbbi kullanımına izin veriyor.

Editör: Fatma Gültekin