AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, üniversite ile şehri birbirine bağlayacak olan Afyonkarahisar Raylı Sistemi (AFRAY) projesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

AFRAY'ın Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin (AKÜ) güzergahında devam eden inşaat çalışmalarını ziyaret eden Özkaya, projenin Türkiye için 21. yüzyılın en önemli projelerinden biri olduğunu belirtti.

Özkaya, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, şu anda firmanın yoğun bir şekilde çalıştığını ve 17.7 kilometrelik bir güzergahın olduğunu, bunun 12 kilometresinin sıfırdan yapıldığını ve 5 kilometresinin ise mevcut hatların yenileneceğini ifade etti. Tek hat olan hatların 3 hatta çıkarılacağını dile getiren Özkaya, "Inşallah burası bu yılın sonuna kadar bitecek." dedi.

CHP’li Başkanlar, Ankara yolcusu CHP’li Başkanlar, Ankara yolcusu

Ayrıca Özkaya, yurt dışından sinyalizasyon ve üst yapı malzemelerinin de temin edileceğini belirterek, gelecek yılın ilk veya ikinci çeyreğinde öğrencilerin eğitim öğretim yılı sona ermeden hafif raylı sistemle Afyonkarahisar merkeze ulaşmaya başlayacaklarını umut ettiğini dile getirdi.

Özkaya, projenin 750 milyon lira değerinde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun bu kaynağı ayırarak projeye destek verdiklerini belirterek, "Bu, sadece teşekkür ve dua edilecek bir şey. Hayalimiz büyük." şeklinde konuştu.

Editör: Muharrem Türkoğlu