Yamalo-Nenets bölgesindeki bir hapishanede tutulan Navalny'nin vefatıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Aleksey Navalny Kimdir?

Yolsuzlukla mücadelesi ve avukatlık faaliyetleriyle tanınan Rus muhalefet lideri Aleksey Navalny, özellikle Vladimir Putin ve yakın çevresinin yolsuzluklarını ifşa eden blog yazılarıyla uluslararası alanda tanınmıştır. Putin'e karşı muhalif duruşu nedeniyle defalarca tutuklanan ve hapse atılan Navalny, 2014 yılında "zimmete para geçirme" suçlamasıyla mahkum edilmiştir. 2020 yılında sinir gazı ile zehirlenen Navalny, tedavisinin ardından Rusya'ya dönüş yapmış ve hemen tutuklanarak hapse gönderilmiştir.

FLAŞ… FLAŞ… Gaziantep’te Protesto İle Karşılanan Alman Cumhurbaşkanı İçin Son Dakika Gelişmesi… FLAŞ… FLAŞ… Gaziantep’te Protesto İle Karşılanan Alman Cumhurbaşkanı İçin Son Dakika Gelişmesi…

Navalny'nin tutuklanması, dünya genelinde protestolara ve kınamalara sebep olmuş, ABD başta olmak üzere birçok ülke onun serbest bırakılması ve zehirlenmesinin soruşturulması çağrısında bulunmuştur. Navalny, Rusya'daki siyasi özgürlük ve insan hakları mücadelesinin sembol isimlerinden biri haline gelmiştir.

Navalny'nin Ölüm İddiaları

Hapishanede tutuklu bulunan Navalny'nin sağlık durumuyla ilgili endişeler devam ederken, onun doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Ölüm nedeni konusunda henüz bir bilgi paylaşılmamış olup, konuyla ilgili resmi bir açıklama beklenmektedir.

Editör: Ebru Kont1