Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2025 yılı başından itibaren Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin devreye gireceğini duyurdu. Bu sistem sayesinde, ticari araçların akaryakıt tüketimi dijital olarak izlenecek ve vergi kaybı önlenecek. 

Vergi Adaletinde yeni dönem

Mehmet Şimşek, vergi adaleti ve etkinliğini artırmayı hedeflediklerini belirtti. "Çok kazanandan çok vergi alacağız. Kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceğiz," dedi. 

Otomatik plaka tanıma ile usulsüzlüklerin önüne geçilecek

Akaryakıt istasyonlarında satış işlemlerinde vergi güvenliğini sağlamak için, pompalar yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara bağlanacak ve araç plakaları otomatik olarak tanımlanacak. 1 Ocak 2025 itibarıyla plaka bilgileri elle girilemeyecek.

Bu bankalar faizsiz kredi veriyor! Bu bankalar faizsiz kredi veriyor!

Taşıt tanıma sistemi 

Türkiye'de 2,5 milyon vergi mükellefinin 8 milyon aracı bulunuyor ve bu araçların büyük çoğunluğu özel şirketlere ait taşıt tanıma sistemlerini kullanıyor. Bireysel araçlar ise ilk etapta sisteme gönüllü olarak dahil olabilecek.

Güvenli alt yapı

Sistem, akaryakıt istasyonlarına ve taşıtlara monte edilecek cihazlar ve yazılım ile entegre bir altyapı olarak tasarlandı. Taşıtların yakıt depo girişine "taşıt tanıma birimi", akaryakıt pompalarına ise "taşıt tanıma okuyucusu" adı verilen cihazlar yerleştirilecek. Bu cihazlar aracılığıyla taşıt kimlik bilgisi kasaya güvenli şekilde iletilecek.

Veri güvenliği ve izleme

Şimşek, sistem kapsamında üretilen verilerin elektronik ortamda aktarıldığı ve depolandığı veri merkezleri oluşturulacağını belirtti. Bu merkezlerde depolama, analiz ve izleme işlemleri gerçekleştirilecek. Ayrıca, tüm yakıt ikmal bilgilerinin güvenli olarak saklanacağını ve cihazların birbirleriyle güvenli iletişim kuracağını vurguladı.

Zorunlu cihaz takma süreci

Akaryakıt istasyonu işleten mükelleflerin yıl sonuna kadar en az bir pompa ünitesine cihaz taktırması zorunlu olacak. Kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan araçlar için de 31 Aralık'a kadar taşıt tanıma birimi takılması gerekecek. Akaryakıt istasyonları, sistemin kurulması ve işletilmesi sürecinde gereken desteği sağlamakla yükümlü olacak.

Kaynak: AA