Bu yardım 2022 yılında pandemi sürecinde başlatılmıştı. Geçen yıl Temmuz ayında sona ermesi beklenen Aile Destek Programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine 1 yıl süreyle uzatılmıştı. Bu yıl da uzatılması istenen aile destek programı hakkında son karar verildi. Aile yardımı alan milyonlarca kişi yeni karara üzülecek, çünkü Bakanlık, aile yardımını kesme kararı aldı.

Pandemi Sürecinde Başlatılmıştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022 yılında, pandemi sürecinde başlatılan aile destek programı, yaklaşık 4 milyon haneye maddi destek sağlıyordu. Her ay düzenli olarak verilen aile yardımı ödemelerinin 2023 yılında bitmesi planlanıyordu, ancak Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla bir yıl daha uzatılmıştı. Program kapsamında milyonlarca hane destek ödemesi alırken yeni bir son dakika gelişmesi duyuruldu. İki yıldan bu yana ödenen aile yardımı Haziran ayından itibaren sona eriyor.

Aile Destek Programı Nedir?

Türkiye'nin LPG ihracatı arttı Türkiye'nin LPG ihracatı arttı

2022 yılında koronavirüs pandemisi sürecinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için yeni bir program başlatmıştı. Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri kapsamında verilen program, aile yardımı olarak biliniyordu. Aile yardımı, bir yıl süreyle başlatılırken, her ay düzenli olarak vatandaşlara 850 TL ile 1250 TL arasında değişen yardım ödemesi veriliyordu.

Cumhurbaşkanı Kararıyla Uzatılmıştı

Aile destek programı, 2022 yılında 12 ay süreyle başlamış, ancak geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine bir yıl daha uzatılmıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ödemelerin Haziran ayında sona ereceği öğrenildi. Şu an için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı, ancak kulis bilgilerine göre aile destek programı Haziran ayında bitecek ve Temmuz ayından itibaren vatandaşlara ödeme yapılmayacak.

Haziran 2024 Aile Destek Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

Peki, Haziran ayı aile destek paketi ödemeleri ne zaman yatacak? Bayram öncesi aile destek ödemesi bekleyen vatandaşlar için Aile Bakanlığı henüz bir açıklama yayınlamadı. Ancak aile destek ödemesi her ayın 15’inden itibaren hesaplara yatıyor. 16 Haziran’a denk gelen Kurban Bayramı öncesinde de ödemelerin hak sahiplerine yatırılması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi