Aile destek paketi, 2024 yılında zamlandı mı? Aile destek ödemeleri ne zaman yatacak? Sorularının yanıtları merakla beklenirken, Bakan Göktaş'ın yaptığı açıklamalar bu konuda önemli bir bilgi kaynağı olarak değerlendiriliyor. Hak sahiplerinin destek alacakları tarihleri öğrenmek ve güncel bilgileri takip etmek, sosyal yardım konularında güncel kalabilmek adına önem arz etmektedir.

Aile destek programı ödemeleri Ocak ayı sonlarına yaklaşırken, bu ayki ödemelerdeki zam merak konusu oldu. Hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralıklarına göre belirlenen Aile Destek Yardımı tutarının Ocak ayında zamlı ödenmesi beklentileri giderek artıyor. Bu ay içinde başlayan aile destek ödemeleriyle birlikte, aile destek ödemesindeki zam eklentisi de dikkat çekiyor. Aile destek ödemesi zamlandı mı, ne zaman yatacak? Aile Destek Programı e-devlet sorgulama ekranı ile ilgili detaylar da merak ediliyor.

AİLE DESTEK YARDIMI NE KADAR OLDU, ZAM GELDİ Mİ?

2024 yılında memur ve emekli zam oranları belirlenirken, Aile Destek Ödemesi için ise henüz bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama geldiğinde, bu bilgiyi haberimizde sizlerle paylaşacağız. Aile Destek Programı kapsamında yapılan güncellemeler ve zam oranları hakkındaki detayları öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin.

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, şu yöntemleri kullanabilir:

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN BAŞVURU

Aile Destek Programı başvurusu, e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik ortamda yapılabilmektedir. Başvuruyu gerçekleştirmek için vatandaşların e-Devlet sistemine giriş yaparak ilgili başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFINA BAŞVURU

Aynı zamanda, ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvuru yapılabilmektedir. Vatandaşlar, bu vakıflara şahsen müracaat ederek ya da telefon ile iletişime geçerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

AİLE DESTEK PAKETİ KİMLER BAŞVURABİLİR?

Başvuran kişinin;

Türk vatandaşı olmaması,

Mavi Kart sahibi olması,

Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

18 yaşından küçük olması,

Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamamaktadır.

Bu başvuru kriterleri dışında, cezaevi veya tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olma, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olma, bakım kurumlarında kalan kişilerden olma, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olma durumları da başvuruların değerlendirilmesi dışında tutulmuştur.

AİLE DESTEK YARDIMI NE KADAR?

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL)

450 TL ve altı- 1.250

450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı 1.100

911,15 TL üzeri ─ 1372,30 TL ve altı 950

Gaziantepli Ünlü Halı Firması Konkordato İlan Etti… Gaziantepli Ünlü Halı Firması Konkordato İlan Etti…

1372,30 TL üzeri ─ 5.667,37 TL’den az 850

850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2024 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayında gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

Kapsamın genişletilmesi ile birlikte getirilen Çocuk Destek Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan çocuk sayılarına göre;

Hanedeki Çocuk Sayısı

Aylık Destek Tutarı (TL)

1-2 çocuklu hanelere- 350

3 çocuklu hanelere- 450

4 çocuklu hanelere- 550

5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere- 650

350 ile 650-TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilmektedir.

Editör: Fatma Gültekin