Ocak ayının son günlerinde yapılan açıklamada Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, bu destek çerçevesinde 383.000 haneye toplam 304 milyon TL ödeme yapıldığını belirtti. Şubat ayının ortalarına doğru bu desteğin ayrıntıları ve başvuru şartları merak konusu olmuştur.

Aile Bakanlığı Doğalgaz Yardımı Detayları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş'ın açıklamasına göre, ihtiyaç sahibi aileler için hayata geçirilen düzenli doğal gaz tüketim desteği, yüz binlerce haneyi kapsamaktadır. Destekten yararlanmak isteyen dar gelirli vatandaşların e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuru Süreci ve Şartları

Doğal gaz tüketim desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların, e-Devlet kapısı üzerinden yapacakları başvuruların onaylanmasının ardından, PTT şubelerine giderek faturalarını ibraz etmeleri veya ön ödemeli sayaç kullananların destek miktarının kartlarına yansıtılacağı belirtilmiştir. Başvuru şartları arasında Türk vatandaşı olmak, e-Devlet üzerinden programa başvurmak, doğal gaz arzının sağlandığı ilçe veya beldede ikamet etmek, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı doğal gaz aboneliğinin bulunması ve ödenecek faturanın mesken abone grubuna ait olması yer almaktadır. Ayrıca, ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hak sahipliği kararının verilmiş olması gerekmektedir.

Bakan Mehmet Şimşek enflasyon için tarih verdi: Bakan Mehmet Şimşek enflasyon için tarih verdi:

Bu destek programı, özellikle kış aylarında doğal gaz masraflarının hanelere yük oluşturduğu dönemlerde büyük bir yardım olarak görülmektedir.

Editör: Ebru Kont1