Yeni yılda aidatlara yapılan aşırı zamlar, site sakinleri arasında büyük bir şok etkisi yarattı. Hem ev sahipleri hem de kiracılar, diğer faturalardan daha yüksek olan aidat miktarlarından şikayet ediyor. Bu yüksek zam oranlarını ise site yönetimleri, asgari ücret artışına ve genel giderlerin artmasına bağlıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da bu yıl yapılan zamlar, bazı sitelerde %100 ila %150 arasında değişiklik gösterdi.

BAZI SİTELERDE 100- 150'YE ÇIKTI

EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, İstanbul genelinde 2022 yılının başlarında aidatlardaki artışın yaklaşık %40 olduğunu, 2023 yılında ise bu oranın ortalama %77'ye yükseldiğini belirtti. Bal'a göre, bu artış oranı bazı ilçelerde %100 ile %155 arasında değişiklik göstermişti. Bu yıl ise aidat artışlarının ortalama %50 olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Bal, aralık vermek gerekirse bu artışların %25 ila %71 arasında değişiklik gösterdiğini söyledi. Bazı sitelerde ise %100 ila %150'ye varan zamların görüldüğünü de ekledi.

ORTALAMA ARTIŞ % 168

Son iki yılda yapılan zamları değerlendiren Bal, "Ocak 2022'yi başlangıç noktası olarak kabul ettiğimizde, bu zamana kadar gerçekleşen artış oranlarının ortalama %168 olduğunu görüyoruz. Ortalamanın yanında, iki yılda %200 ila %300 oranında artışlar da gözlemlendi. Örneğin, Üsküdar'da %300, Beykoz'da %288, Tuzla'da %287, Bahçelievler'de %266, Pendik, Kadıköy ve Ataşehir'de ise %265 oranlarında artışlar yaşandı" şeklinde konuştu.

EN YÜKSEK BEŞİKTAŞ'TA

100 metrekarelik bir daire için ödenen ortalama aylık aidat bedellerini incelediklerini belirten Bal, "Beşiktaş'ta 4.100 TL ile en yüksek rakam görülürken, onu sırasıyla Şişli'de 3.300 TL, Kadıköy'de 2.800 TL, Sarıyer ve Üsküdar'da 2.700 TL, Ataşehir'de ise 2.600 TL izliyor. En düşük rakamlar ise Silivri, Çatalca ve Sultangazi'de gözlemleniyor. İstanbul genelinde 100 metrekarelik bir daire için ödenen ortalama aidat tutarı ise yaklaşık 1.600 TL seviyesine ulaşmıştır" dedi.

BEŞİKTAŞ'TA 100 M2'LIK EVE 32 BİN LİRALIK AİDAT ŞOKU

Lüks sitelere örnekler veren Bal, "Beşiktaş'taki tanınmış markalı projelerde ortalama 100 metrekarelik dairelerin aidatlarının 32 bin lira civarında olduğunu görmekteyiz. Bu rakam, kullanım alanlarının 200 metrekareye kadar ulaşması durumunda ise ortalama aidatların 50 bin lira civarında olduğunu gösteriyor. Şişli'de ise tanınmış markalı projelerde 100 metrekarelik dairelerin aidatlarının 35 bin lira civarında olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

KİRA GELİRİNE SIKI TAKİP

Hükümetten Sürpriz Geri Ödeme: Binlerce Lira Hak Sahiplerinin Hesabında! Hükümetten Sürpriz Geri Ödeme: Binlerce Lira Hak Sahiplerinin Hesabında!

Mersin'de, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor. Vergi daireleri, belirlenen adreslere tebligat göndererek bu süreci hızlandırıyor. Kiracılar, tebligatı aldıktan sonra vergi dairelerine başvurarak gerekli bilgileri sunuyor; bu bilgiler elektronik ortama aktarılıyor. Yapılan kontrollerin ardından, beyannamelerinde uyumsuzluk tespit edilen veya hiç beyanname vermeyen mükelleflere karşı yasal işlem başlatılacağı belirtiliyor. Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, kirada konutları olan mülk sahiplerinin gelir beyannamelerini mart ayında verdiklerini ifade etti ve kent genelinde tebligat dağıtımının başladığına dikkat çekti.

Editör: Fatma Gültekin