Adana'nın geleneksel kıyafetlerinden biri olan şalvar, artık coğrafi işaretle koruma altında. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ve yönetim kurulu üyeleri ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, tescil belgesini Adana Valisi Yavuz Selim Köşger'e takdim etti.

Vali Köşger, Adana şalvarının coğrafi işaretle tescillenmesinin önemine vurgu yaparak, "Bu tescilleme, Adana şalvarının sadece bir giyim ürünü olmadığını, aynı zamanda şehrimizin zengin tarihini, kültürünü ve kimliğini yansıtan önemli bir sembol olduğunu gösteriyor." dedi.

07 2024 01 M A Y I S 20240511 2 63801172 100736332

Adana Valisi, coğrafi işaret alan ürünlerin bölgenin kültürel kimliğini ve mirasını koruma altına aldığını belirtti. Vali Köşger, "Bu ürünler, genellikle geleneksel üretim teknikleri ve yerel bilgi birikimiyle üretilirler. Bu da bölgenin kültürel geçmişini ve toplumsal dokusunu en güzel şekilde yansıtarak, bölgeye marka değer kazandırır." şeklinde konuştu.

Adana Valiliği olarak, Adana'nın köklü geçmişi ve zengin kültürel mirasını korumak için çalışmaların sürdüğünü belirten Köşger, "Adana şalvarıyla birlikte şimdiye kadar 22 ürünümüz tescillendi ve 18 ürünümüzün tescil süreçleri devam ediyor. Kültürümüzü yansıtan bu ürünlerin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmesi için emek veren herkese teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.

RTÜK  başkanı şahin: Gündüz kuşağı programları ya kendilerine gelecek ya da biz gereğini yapacağız RTÜK başkanı şahin: Gündüz kuşağı programları ya kendilerine gelecek ya da biz gereğini yapacağız