Gaziantep’te öğrencilere müjde! Gaziantep’te öğrencilere müjde!

Aluçlu'ya göre, fayın tek seferde kırılması halinde 7.2 ile 7.4 arasında bir deprem meydana gelebilir. 220 kilometre uzunluğundaki bu fay hattının Tunceli’ye kadar olan kısmı, tek seferde kırılması durumunda 7'nin üzerinde bir deprem üretebilir.

Aluçlu, Malatya fayının 10 bin yılda dört defa kırıldığını ve en son büyük kırılmanın yaklaşık 2 bin 500 yıl önce gerçekleştiğini belirtti. Bu durum, fayın kırılma periyodunun uzun ve riskin yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bölgedeki deprem riski çalışmalarının yetersiz olduğu, ancak Tunceli Üniversitesinden bir akademisyenin bu konuda araştırma yaptığı ve ileri dönemlerde daha detaylı çalışmalar yapılacağı ifade edildi. Bu çalışmaların, bölgedeki deprem riskinin daha iyi anlaşılmasına ve gerekli önlemlerin alınmasına katkıda bulunması bekleniyor.

6B56A3C1 71E7 45E9 84F9 3D4Fcfe66Fb4

Aluçlu'nun açıklamalarına göre, Malatya fayının kırılması durumunda etkilenecek iller arasında Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman, Sivas, Tokat, Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Erzincan bulunuyor. Bu illerde yaşayanların yüksek deprem riskine karşı bilinçli ve hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu