Araştırma, 150 uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi ve sonuçlar, Türk Lirası'nın zorlu bir döneme girebileceği yönünde bir eğilim ortaya koydu. İşte detaylar…

ALTI AY SONRASI İÇİN KUR TAHMİNİ

Altında son durum ne? Altın fiyatları düşüyor mu? Altında son durum ne? Altın fiyatları düşüyor mu?

28 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında 150 uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen bir ankette Türk Lirası'nın dolar karşısında altı ay içinde %12'ye varan bir değer kaybı yaşamasının beklendiği belirtiliyor. Geçen yılın en fazla değer kaybeden para birimi olan Türk Lirası'nın, gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir konumda olduğuna dikkat çekiliyor. Ankette, dolar/TL kurunun altı ay sonra 21,68 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

ABD merkezli uluslararası finans şirketi Wells Fargo'nun uluslararası ekonomisti Brendan McKenna, Reuters'a yaptığı değerlendirmede, Türkiye Merkez Bankası'nın bağımsızlığının sorgulanması ve para politikalarında geleneksel yaklaşımlardan sapılması nedeniyle Türk Lirası'nın değer kaybetme trendinin devam edeceğini belirtti.

McKenna, özellikle Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir rejim değişikliği olmaması durumunda bu trendin güçlenebileceğine işaret etti. Reuters ise, Türkiye'nin enflasyonunun şubat ayında aylık bazda artmasına rağmen, yıllık bazda %55,5 seviyesine gerilemesini bekliyor. Bu veriler, Türkiye'nin ekonomik durumunun hassas bir noktada olduğunu ve geleceğe dair belirsizliklerin devam ettiğini gösteriyor.

Editör: Fatma Gültekin