• 16/8 diyeti: Bu diyet, günde 8 saat yemek yemeyi ve 16 saat aç kalmayı içerir. Örneğin, öğle yemeğinden saat 12:00'de yemek yemeye başlarsanız, ertesi gün 08:00'e kadar hiçbir şey yiyemezsiniz.
  • 5:2 diyeti: Bu diyet, haftada 5 gün normal beslenmeyi ve 2 gün çok düşük kalorili beslenmeyi içerir. Örneğin, haftanın 5 günü normalde yediğiniz gibi yiyebilirken, 2 gün sadece 500-600 kalori alabilirsiniz.
  • 24 saat orucu: Bu diyet, günde 24 saat boyunca hiçbir şey yiyememeyi içerir. Örneğin, akşam yemeğinden sonra ertesi gün akşam yemeğine kadar hiçbir şey yiyemezsiniz.

Bu 3 çeşit aralıklı oruç diyeti arasında, kilo verme açısından en etkili olanın hangisi olduğu konusunda kesin bir görüş yoktur. Yapılan araştırmalar, bu diyetlerin hepsinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak, bazı araştırmalar, 16/8 diyetinin diğerlerinden daha etkili olabileceğini gösteriyor.

16/8 diyetinin daha etkili olmasının nedeni, açlık hormonu olan ghrelin seviyesini düşürmesidir. Ghrelin seviyesi düştükçe, daha az acıkmaya ve daha az kalori almaya başlarsınız.

Kilo verme açısından hangi aralıklı oruç diyetinin sizin için en iyi olduğu, sizin ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Eğer yeni başlıyorsanız, 16/8 diyetini denemek iyi bir fikir olabilir. Bu diyet, diğer aralıklı oruç diyetlerine göre daha az zorlayıcıdır.

Beyin Sağlığını Güçlendiren Besinler Neler? Uzmanından Hayati Bilgiler… Beyin Sağlığını Güçlendiren Besinler Neler? Uzmanından Hayati Bilgiler…

Aralıklı oruç diyeti yaparken, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz önemlidir. Bu diyette, meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız protein gibi sağlıklı besinleri tüketmeye özen gösterin. Ayrıca, bol su içmeyi de unutmayın.

Editör: Ebru Kont1