Gaziantep 23 Şubat elektrik kesintisi hangi ilçelerde, ne zaman elektrik gelecek Gaziantep 23 Şubat elektrik kesintisi hangi ilçelerde, ne zaman elektrik gelecek

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'deki en fazla deprem riski taşıyan üç bölgeyi vurgulayarak, "en çekinceli yer" olarak nitelendirdi. İşte Prof. Dr. Ercan'ın deprem uyarısıyla ilgili detaylar:

Yer bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Doğu Anadolu Fayı Hattı üzerindeki deprem riskine dikkat çekti. Ercan'ın uyarısına göre, deprem açısından en çekinceli bölgeler şunlar:

  1. Erkenek odaklı: Malatya-Adıyaman-Gölbaşı üçgeni,
  2. Kahramanmaraş-Narlı-Türkoğlu üçgeni,
  3. Bingöl-Karlıova-Genç üçgeni.

Özellikle Bingöl-Karlıova bölgesinde gerilmenin arttığını belirten Prof. Dr. Ercan, bu bölgelerde yapılacak binaların M8,0 büyüklüğündeki depremlere dayanacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Gökdere, Ilıca, Karlıova gibi yerlere özel bir dikkat çeken Ercan, yapılaşmanın depreme karşı dayanıklı olması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın yaptığı uyarı, bölgede yaşayan ve bu bölgelerde yapılaşma planları yapan kişilerin dikkate alması gereken önemli bir bilgi niteliğindedir.

Editör: Ebru Kont1