Maliye'den vergi vermeyenlere denetim! Maliye'den vergi vermeyenlere denetim!

Türkiye, Temmuz zammı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Emekli ve memur zamlarının yanı sıra, özel sektörün çalışanlarına zam yapıp yapmayacağı konusunda da araştırmalar devam ediyor. 4 aylık enflasyonun açıklanmasının ardından, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları da açıklandığında, 6 aylık enflasyon verileri ile emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranları belirlenecek. Memurlara, enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı yapılması beklenirken, emeklilere de refah payı eklemesi yapılacağı tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, memurlara yapılacak zam oranının yüzde 20 civarında olacağı öngörülüyor. Bu hesaplamalar doğrultusunda, özellikle yüksek maaş alan memurların maaşlarında daha fazla artış olacağı belirtiliyor. Bekçi maaşlarının ise Temmuz zammı sonrası ortalama 48 bin TL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bekçi maaşlarının Temmuz zammı sonrasında ortalama 48 bin liraya yükseleceği tahminlerine istinaden, bekçi olma şartları ve bekçilik başvuruları gibi detaylar da yakından takip ediliyor.

Bekçi nasıl olunur?


Bekçi olmak isteyen adaylar, Polis Akademisi veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitelerinde yayınlanan başvuru tarihlerini takip ederek online veya e-Devlet üzerinden başvurularını tamamlayabilirler. Başvuruların ardından yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarına tabii tutulurlar.

Bekçi alımlarında ilk aşamada yazılı sınav yapılır. Adayların 100 sorudan en az 50 puan alması gerekmektedir. Ardından, adayların fiziksel yeterlilikleri test edilir ve bu aşamadan geçebilmek için 70 puan ve üzeri almak gerekmektedir. Son olarak, sözlü sınav ile adayların özgüveni, bilgi düzeyi ve anlama yeteneği ölçülür.

Bekçi olma şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş ve 31 yaşından gün almamış olmak, erkekler için askerlik hizmetini tamamlamış olmak gibi kriterler bulunur. Ayrıca, en az lise mezunu olmak, adli sicil kaydı temiz olmak ve başvuru yapılan il sınırları içerisinde ikamet etmek de gereklidir. Kadın bekçi alımları ile ilgili detaylar da güncel olarak araştırılmakta ve kadın bekçiler, genel olarak Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında yer almaktadır. Adaylar, kadın bekçi alımları konusundaki taleplerini iletmeye devam etmektedir.

Editör: Hatice Zengin