Ev hanımlarına emeklilik desteği, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjde olarak verildi. Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında sunulan bu destek, milyonlarca ev hanımının hayalini gerçekleştirecek önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu uygulama, ev hanımlarının sosyal güvenceye sahip olmalarına ve emeklilik hakkından yararlanmalarına olanak tanıyacak.

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için 25 yıl süreyle isteğe bağlı sigortalılık kapsamında prim ödemesi gerekmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına göre, devlet, ev hanımlarının yükümlü olduğu primin üçte birini karşılayacak. Bu adım, ev hanımlarına emeklilik konusunda önemli bir destek olarak kabul ediliyor.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PİRİMİ NE KADAR?

2024 itibarıyla isteğe bağlı sigorta primi, ev hanımları için aylık 6.400 TL olarak belirlenmiştir. Eğer yasa bugün yürürlüğe girseydi, devlet bu primin üçte birini, yani 2.133 TL'yi karşılayacak ve böylece ödenecek prim miktarı 4.267 TL'ye düşecekti. Ev hanımları, Bağ-Kur'dan emekli olabilmek için 9.000 gün prim ve 58 yaş şartını sağlarken, SSK ile eşitlenme durumu da gündemdedir. Bu durumda 7.200 gün prim yeterli olacaktır.

İslam Memiş konut kredisi faizleri düşecek dedi, tarih verdi, o tarihte ev almak için tam zamanı İslam Memiş konut kredisi faizleri düşecek dedi, tarih verdi, o tarihte ev almak için tam zamanı

Bu yeni düzenleme, ev hanımlarına ekonomik anlamda önemli bir destek sağlamaktadır. Emeklilik imkanı, ev hanımlarının yaşam standartlarını iyileştirmek ve sosyal güvencelerini artırmak adına atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Ev hanımlarına yönelik bu emeklilik müjdesi, Türkiye genelinde milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyen önemli bir gelişmedir. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olma imkanı, ev hanımlarının ekonomik bağımsızlık kazanmalarına ve daha güçlü bir sosyal ekonomik konum elde etmelerine olanak tanıyacaktır.

Editör: Fatma Gültekin