Dünya'nın ekseni, yörüngesiyle yaptığı eğim açısı nedeniyle güneş ışınlarının dünya yüzeyine düşme açısını etkiler. Bu eğim, herhangi bir zamanda güneş ışınlarının dünya üzerindeki dağılımını ve aydınlanma desenini belirler. Sonuç olarak, her yıl yaklaşık olarak 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde güneş ışıkları ekvatora dik gelir ve bu durumda dünya üzerinde gece ve gündüz eşit uzunluktadır. Bu fenomen, ekinoks veya gün tün eşitliği olarak adlandırılır.

Gaziantep'te Bugün 21 Nisan 2024 Tarihinde Hava Nasıl Olacak? Gaziantep'te Bugün 21 Nisan 2024 Tarihinde Hava Nasıl Olacak?

21 MART EKİNOKS ÖZELLİKLERİ

Güneş ışınları dünya üzerindeki dağılımı ve aydınlanma deseni, dünya ekseninin yörüngesi etrafında dönmesi ve yörüngesinin eğimi nedeniyle değişir. Bu durum, yıl boyunca mevsimlerin ve günlerin uzunluğunu belirler. Özellikle, belirli tarihlerde güneş ışınlarının düşme açısı ve etkileri önemlidir.

Kutup noktalarından geçen güneş ışınları, bu noktalara teğet geçer. Öğle vakti, Güneş'in ışınları Ekvator'a tam dik açıyla düşer ve gölge boyu sıfırdır. Ancak, bu durum, Kuzey ve Güney Yarım Küre arasında mevsimsel değişimlerle birlikte değişir.

21 Mart tarihinde, Güneş ışınları Ekvator'a dik düşmeye başlar ve bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'de gündüzler uzamaya başlar. Bu tarih Güney Yarım Küre'de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre'de ise İlkbahar başlangıcı olarak kabul edilir. Aydınlanma çemberi, kutup noktalarına teğet geçer ve bu nedenle Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Bu tarihte dünya üzerinde gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir. Güney Kutup Noktası'nda 6 aylık gece dönemi, Kuzey Kutup Noktası'nda ise 6 aylık gündüz dönemi başlar.

Aydınlanma çemberi, ayrıca 21 Haziran ve 21 Aralık tarihlerinde kutup dairelerine teğet geçer. Bu tarihler, Güneş'in dönüm noktaları olarak kabul edilir ve yılın en uzun ve en kısa günlerine işaret eder. Güneş ışınlarının düşme açısı ve dağılımı, dünyanın çeşitli bölgelerinde mevsimsel değişimlere ve iklim koşullarına yol açar. Bu nedenle, bu astronomik olaylar, doğanın döngüsünü ve yaşam üzerindeki etkilerini anlamak için önemlidir.

GÜNDÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart, 21 Haziran ve 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ekinoks olayları, dünya üzerindeki gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu dönemleri işaret eder. Bu tarihler, yıl boyunca yaşanan mevsimsel değişimlerin önemli dönüm noktalarını temsil eder.

21 MART EKİNOKSU

21 Mart'taki ekinoks, ilkbaharın başlangıcını işaret eder. Bu tarihte, gece ve gündüz eşit uzunluktadır ve dünya üzerindeki her iki yarımkürede de mevsimlerin değişimi başlar. Kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken, güney yarım kürede ise sonbahar başlar. Yeni bir doğum ve yenilenme dönemi olan ilkbahar, doğanın canlanması ve yeni başlangıçlar için bir fırsat sunar.

21 HAZİRAN EKİNOKSU

21 Haziran'daki yaz gündönümü ise yılın en uzun gündüzünü ve en kısa gecesini yaşadığımız zamandır. Bu tarih, kuzey yarım kürede yazın başlangıcını işaret ederken, güney yarım kürede ise kışın başlangıcını temsil eder. Yaz gündönümü, doğanın bolluğu ve bereketiyle dolu bir dönemi müjdeleyerek, sıcaklığın ve gün ışığının arttığı bir mevsime geçişi simgeler.

23 EYLÜL EKİNOKSU

23 Eylül'deki ekinoks ise sonbaharın başlangıcını temsil eder. Bu tarihte, gece ve gündüz eşit uzunluktadır ve kuzey yarım kürede yaz sona ererken, güney yarım kürede bahar başlar. Yaprakların döküldüğü, havanın serinlediği ve doğanın hazırlık dönemine girdiği sonbahar, değişimin ve dönüşümün bir zamanıdır.

Editör: Fatma Gültekin