Milyonlarca öğrenci, ikinci ara tatil ve yaz tatilinin ne zaman olacağını merak ediyor. İşte gelecek dönemdeki tatil tarihleri hakkında detaylar:

2. Ara Tatil Ne Zaman?

2023-2024 eğitim öğretim yılı içinde planlanan ikinci ara tatil, 8 - 12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Öğrenciler bu dönemde beş gün süreyle eğitimden ara verip, tatilin tadını çıkaracaklar.

Yaz Tatili 2024 Ne Zaman?

2024 yılı yaz tatili ise 14 Haziran'da başlayacak. Öğrenciler, yaz tatilinde uzun bir mola vererek dinlenme fırsatı bulacaklar.

 Ara Tatil Nasıl Verimli Geçirilir?

Ara tatiller hem bolca dinlenebilmek hem de zamanı verimli değerlendirebilmek için öğrencilere büyük bir fırsat sunuyor. Elbette senin de bu tatil günlerini nasıl geçireceğine dair kafanda soru işaretleri olabilir. Bu nedenle sana yardımcı olmak için ara tatilde yapabileceğin aktiviteleri bir araya getirdik. En güzel ara tatil önerileri için yazımızı okuyabilir ve yapacaklarına karar vererek keyifli bir tatilin tadını çıkarabilirsin.

Plan Yap

Öncelikle boş zamanını en güzel şekilde değerlendirmenin başında doğru bir şekilde planla yapmak geliyor. Bu süre içerisinde yapabileceğin tüm seçenekleri sıralayıp ne zaman ve nasıl gerçekleştireceğini planladığında verimli bir tatil geçireceğinden emin olabilirsin. Böylece hem yapman gerekenleri işlerin varsa bunları tamamlayabilir hem de tatilinden keyif alabilirsin. Planını ilk günlerden itibaren düzenli bir şekilde uyguladığında çok verimli olacağını unutma!

Ders Tekrarlarını Yap

Ara tatillerde okula gittiğin dönemdeki düzenine de bir ara vermiş olursun. Dolayısıyla derslerde işlenen konuları tatil bitip okula geri döndüğünde unutmuş olma ihtimalin de artar. Bu nedenle okula döndüğün ilk zamanlarda zorlanabilir ve daha önce öğrenmiş olduğun bazı detayları hatırlamayabilirsin. Bunu engellemek için ara tatil döneminde işlediğiniz konuları düzenli bir şekilde tekrar edersen bilgilerini pekiştirmiş olacaksın.

MEB ve Jandarma arasında iş birliği protokolü imzalandı MEB ve Jandarma arasında iş birliği protokolü imzalandı

Eksiklerini Tamamla

Tatil öncesindeki dönemde okulda eksik kaldığın konular olduysa ara tatildeki boş zamandan faydalanarak bu eksiklerini giderebilir ve yeni döneme hazır bir şekilde başlayabilirsin. Önceki dönemin genel tekrarını yapıp nerelerde eksiğin olduğunu tespit edebilirsin. Böylece özellikle bu konuların üzerinde duracağın bir çalışma programı yapabilir, kendini eksik kaldığın konularda geliştirebilirsin.

Kitap Oku

Tatilde yapabileceğin en güzel aktivitelerden biri de kitap okumak. Kitap okumanın faydaları senin de bildiğin üzere saymakla bitmez. Ara tatil boyunca okuyacağın kitaplarla vaktini en güzel şekilde geçirmiş olacaksın. Hatta bir okuma listesi de hazırlarsan kendine bir hedef belirlemiş olursun. Tatil bitimine kadar okumayı planladığın kitapları tamamlayıp tamamlayamadığını bu listeden takip edebilirsin.

Aynı zamanda hayal gücünü geliştirme konusunda en büyük desteklerden olan kitaplar sayesinde zihinsel gelişimine katkı sağlayarak derslerindeki başarını da artırabilirsin. Bu da yeni döneme harika bir başlangıç yapmanı sağlar.

Sevdiklerinle Vakit Geçir

Tatillerin en güzel yanlarından birisi de yakınlarınla vakit geçirecek zamanın okul döneminkinden daha çok olması. Bu tatil döneminde de ailenle daha çok vakit geçirebilir ve onlarla birlikte çeşitli etkinliklere katılabilirsin. Ailenle evde oynayabileceğin oyunlarla birlikte dışarıda yapabileceğiniz birçok aktivite de sizi bekliyor. Bu tür etkinlikler için gün içerisinde birbirinize zaman ayırarak aranızdaki bağları güçlendirebilirsiniz.

Etkinliklere Katıl

Ara tatil döneminde yaşadığın şehirde yapılacak etkinliklere katılabilirsin. Tiyatro veya sinemaya gidebilir, sevdiğin bir alanda yapılan kurs programlarına kayıt olabilirsin. Bu tür etkinlikler sayesinde vaktini çok güzel bir şekilde geçirmiş ve kişisel gelişimine katkı sağlamış olacaksın. Eğer ara tatil zamanı yaşadığın yerde sana uygun bu tarz aktiviteler yoksa internetten araştırarak veya tanıdıklarına sorarak evde yapabileceğin keyifli aktiviteler bulabilirsin. Mesela resim çizebilir, bir koleksiyon yapmaya başlayabilir veya yabancı dilini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapabilirsin.

Oyun Oyna

Hem eğlenmenin hem de öğrenmenin en güzel yollarından birisi de oyun oynamak. Tek başına, arkadaşlarınla ve ailenle oynayabileceğin birçok oyun ara tatil boyunca seni bekliyor! Kasım ara tatilinde hava şartları nedeniyle evde kalarak kutu oyunları gibi oyunları tercih edebilir, satranç ve dama gibi akıl yürütmen gereken oyunlarda kendini geliştirebilirsin.

Editör: Ebru Kont1