15 Tatilin uzatılması iddiaları yayıldıktan sonra öğrenci ve veliler, MEB duyurularına odaklanarak güncel bilgileri öğrenmeye çalıştılar. İlgili konuyla ilgili açıklama, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) tarafından yapıldı. İddialar arasında, öğrencilerin ikinci dönemi online eğitim şeklinde geçireceği de bulunuyordu. Bu söylentilere hızlı bir yanıt verildi. İşte, 2023-2024 eğitim öğretim yılı takvimi ile ilgili güncel bilgiler ve okulların ne zaman açılacağı, tatilin ne zaman sona ereceği sorularının yanıtları!

İDDİALAR DOĞRU MU?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı takvimine göre, öğrencilerin 15 Tatili (Sömestr) 22 Ocak’ta başladı. Öğrenciler, 19 Ocak günü karnelerini aldıktan sonra hafta sonunun da tatil olması sebebiyle derslere ara vermiş durumda. İki haftalık tatil sürecinde sosyal medyada çeşitli iddiaların yayıldığı görülüyor.

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakalarının arttığı ve gündemdeki JN1 varyantıyla ilgili endişelerin devam ettiği bir dönemde, okullarda ikinci dönemin açılmayacağına dair "15 tatil uzatıldı" şeklindeki iddialar ortaya atıldı.

Ancak, bu iddiaların gerçek dışı olduğu, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklama ile netlik kazandı. İşte, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin konuyla ilgili açıklaması…

"Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan, "15 günlük sömestr tatili 1 aya uzatıldı" iddiası doğru değildir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 7 Temmuz 2023 tarihinde yayımladığı çalışma takvimi konulu genelgeye göre, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatili süresinde bir değişiklik bulunmamaktadır. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 tarihinde başlamış olup, 2 Şubat 2024 tarihinde sona erecektir."

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okulların MEB takvimine göre planlandığı üzere, 2 Şubat Cuma günü tatil sona erecek. Ancak, hafta sonunun da tatil olması nedeniyle sömestr tatili Pazartesi günü sona erecek ve okullarda 5 Şubat Pazartesi günü okullar açılacak.

YKS Geç Başvurular Ne Zaman Başlıyor! YKS Geç Başvurular Ne Zaman Başlıyor!

Editör: Fatma Gültekin