Hafta boyunca sağlık personeli, kamu, kurum ve kuruluşlarda "verem" hakkında bilgi verirken, okullarda ve kurslarda "verem" eğitimleri düzenlendi. Ayrıca, alışveriş merkezlerinde vatandaşlara yönelik açılan stantlarda broşür dağıtımı yapıldı.

İl Verem Koordinatörü Dr. Hilal Turhan, etkin bir şekilde yürütülen "Veremsiz Bir Türkiye" kontrol programı hakkında bilgi verdi. Turhan, ülkede tüberküloz görülme sıklığının 100 binde 14 kişi olduğunu belirterek, bu hastalığın etkin bir ilaç tedavisi ile iyileştirilebilen ancak ölümcül bir hastalık olduğunu vurguladı. Verem hastalarının altı ay boyunca düzenli ilaç tedavisi alarak iyileştiklerini ifade etti.

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir

Dr. Turhan, ilaç tedavisine başlanmasının ardından 15-20 gün içinde hastaların bulaştırıcılıklarının büyük oranda azaldığını açıkladı. Verem hastalığına dair farkındalığın artırılması amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, ekonomik ve sosyal zorluk yaşayan tüberküloz hastalarına aylık nakdi sosyal yardım yapıldığını belirtti.

Dr. Turhan, "Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası" kapsamında il genelinde tüm Toplum Sağlığı Merkezi personeli tarafından vatandaşlara bilgilendirici broşürlerin dağıtıldığını açıkladı. Bu tür etkinliklerin, toplumda veremle mücadele konusunda farkındalık yaratmada önemli bir rol oynadığını söyledi.

Editör: Ebru Kont1