2023 yılına ilişkin gelir vergisi beyannamelerini verme süreci devam ediyor. Konut ya da iş yerini kiraya veren vergi mükellefleri, elde ettikleri gelirleri 1 Nisan Pazartesi gününe kadar beyan etmelidir. Konut kira geliri, geçen yıl için yıllık 21 bin liralık istisna tutarını aşanların, iş yeri kira geliri ise 150 bin lirayı aşanların beyanname vermeleri gerekmektedir. Bu süreçte beyannamelerini zamanında teslim eden mükellefler, vergi yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklar.

Başkanlığın "gib.gov.tr" adresinde sunulan "hazır beyanname sistemi", mülk sahiplerine büyük bir kolaylık sağlıyor.

12 Milyon 200 Bin Emekliye Müjde! Emeklilere Ödeme Verilecek, 20 Bin TL'ye Kadar ATM'den Çekilecek 12 Milyon 200 Bin Emekliye Müjde! Emeklilere Ödeme Verilecek, 20 Bin TL'ye Kadar ATM'den Çekilecek

Bu sistem sayesinde mülk sahipleri, gelir vergisi beyannamelerini hızlı ve pratik bir şekilde verebiliyorlar. Yapılan güncellemelerle birlikte, bu yıl kiracılar da beyan sürecine dahil edildi. Kiracılar, Dijital Vergi Dairesi'ne giriş yaparak "kira bildirim formu"nu doldurabiliyorlar. Bu yeni uygulama, mülk sahipleri ve kiracılar arasındaki beyanların karşılaştırılmasını sağlayarak vergi uyumunun artmasına katkıda bulunuyor. Bu sayede vergi sistemi daha şeffaf ve adil bir hale geliyor.

ELEKTRONİK ORTAMDA BEYANNAME VERME İMKANI VAR

Gerçek kişiler tarafından geçen yıl elde edilen ticari, zirai, serbest meslek ve ücret geliri gibi kazançlar için 1 Nisan'a kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi doldurulması gerekiyor. Mükellefler, bu beyannameleri kendileri için önceden hazırlanmış olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden kolayca verebiliyorlar. Bu sisteme, "gib.gov.tr" adresi üzerinden 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinin ödenmesi için ise mükelleflere iki eşit taksit imkanı sunuluyor. Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulamadan, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenebilecek.

TRT Haber'in aktardığına göre, 7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 10. taksit ve 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 16. taksit ödeme süreleri de 1 Nisan'da sona erecek. Bu çerçevede, mükelleflerin bu tarihi dikkate alarak borçlarını düzenlemeleri önem arz ediyor.

Editör: Fatma Gültekin