YAĞLI TOHUMLARDAN GELEN SAĞLIK

Dyt. Hande Babanınoğlu

YAĞLI TOHUMLARDAN GELEN SAĞLIK

Yağlı tohumlar bitkisel kaynaklı besinler olup enerji içerikleri yüksektir.Yüksek yağ içeriği olan yağlı tohumlar ayrıca iyi bir lif ve protein kaynağıdır.

Yağlı tohumlar yüksek oranda yağ içermelerine rağmen bu yağın tekli ve çoklu doymamış yağ formunda olması nedeniyle yararlı etkileri vardır. Özellikle omega-3 içeren yağlı tohumların diyette tüketilmesi koroner kalp hastalığından korunmaya yardımcı olur.

Yağlı tohumlar vitamin ve mineraller açısından zengin kaynaklardır. Özellikle antioksidan olan E vitamini, folik asit ve B grubu vitaminlerinden zenginlerdir.

Yağlı tohumlar diyet lifi açısından da zengindirler. Çözünür ve çözünmez posa içerikleri tokluk hissi oluşturmaya, kan kolesterolünü düşürmeye, kabızlığı önlemeye, kan glukozunu düzenlemeye, bazı bağırsak rahatsızlıkları ve kanserden korumaya yardımcıdır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kalp sağlığından kansere, cilt güzelliğinden nörolojik bozukluklara kadar birçok alanda bu besinler çok etkili.

Pek çok faydası bulunan yağlı tohumları incelersek :

CEVİZ
Süper bir antioksidan olan ellagik asit kaynağı olan ceviz, cildin elastik ve nemli olmasını sağlar. Kalp damar sağlığını korur, çocuklarda zeka ve kemik gelişimini destekler. Alzheimer hastalığının önlenmesinde oldukça etkilidir.

FINDIK
Fındık iyi bir antioksidan deposudur.Ayrıca E vitamini, folik asit, tekli doymamış yağ asitlerinin en iyi besin kaynaklarındandır.İçerisindeki E vitamini  serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesine destek verirken ; saç, cilt ve tırnak tamirinide hızlandırır. Sağlıklı, capcanlı, diri bir cilde, güçlü saç ve tırnaklara sahip olmanızı sağlar.

BADEM
Badem yaşam için gerekli olan minerallerden zengin, süper antioksidan besindir. Kan basıncını düşürücü etki oluşturur, kötü kolesterol LDL'yi düşürürken iyi kolesterol HDL'nin artmasını sağlar. Bu sayede kalbi ve kalbe giden damarları korur. Bitkisel protein içeriği olarak yağlı tohumlar içerisinde en avantajlısıdır. Bu sayede spor yapan bireyler için güzel bir seçenektir. Lif oranı da oldukça yüksektir.

 

YER FISTIĞI
Yer fıstığı metabolizmanın düzenlenmesinde görev alan B1, B3, B6 ve folik asit vitaminlerini ve cilt kuruluğunu önleyen, antioksidan E vitaminini yüksek miktarda içerir. Bakır, demir, fosfor ve manganez minerallerinden zengin olan yer fıstığı kronik hastalıkları önler. Enerji içeriğinin diğer yağlı tohumlara göre daha yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Bu özelliği ile de sporcu beslenmesinin önemli bir besinidir.

ANTEP FISTIĞI
Antep fıstığı diğer kuruyemişlerden daha düşük kalorilidir. Bel çevresinde  depolanmış yağlardan kurtulmak için birebirdi. Antep fıstığında yüksek düzeydeki diyet lifi prebiyotik etki yaratarak bağırsaklarda yararlı bakterilerin artmasını sağlar, kan şekerinin yükselmesini önler ve yağ yakımını hızlandırır. İçerdiği mineraller kan basıncının kontrolünde, kemik sağlığının yönetiminde rol alır.

KAJU

İçeriğindeki A, D, E ve K vitaminleri içermesi sebebiyle kalbe iyi gelir. Aynı zamanda kötü kolesterol seviyesi ile kan basıncı değerlerini düşürür. İçeriğindeki magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kemikleri güçlü tutar. 

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Soru ve görüşleriniz için instagram: dyt.handebabaninoglu hesabımı takip edebilirsiniz.

 

15.10.2019 (Dyt. Hande Babanınoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

RENKLERİNE GÖRE BESİNLER VE YARARLARI

BAĞIŞIKLIĞINIZ İÇİN C VİTAMİNİ

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

KURUBAKLAGİLLERDEN GELEN SAĞLIK

SOFRANIZDAN YOĞURDU EKSİK ETMEYİN

OSTEOPOROZDA BESLENME

İÇİMİZİ ISITAN BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin