Tatlı, dondurma ve yaz !

İbrahim Alisinanoğlu

Tatlı, dondurma ve yaz !

Pek çok şehirde, insanların hayatında iz bırakan mekanlar, dimağlarına kazınan tatlar vardır. Gaziantep’te henüz televizyonun esiri olmadığımız 1970’li yıllarda, özellikle yaz gecelerinde insanlarımızın en büyük eğlencesi yazlık sinemalara gitmek, akşam serinliğinde Antep’in Beyoğlusu olan İstasyon Caddesinde, Atatürk Bulvarında olta atmaktı. İnsanlar bir yaz boyunca havanın kararmasıyla birlikte ortaya çıkan akşam serinliğinin hemen ardından kendilerini sokağa atar, gecenin geç saatlerine kadar Maarif ’ten Başkarakol’a, Maariften Fuar alanına gece yürüyüşlerİ yaparlardı. İstasyon caddesinde yer alan; yazlık aile gazinoları, barlar pavyonlar, lokantalar, sinemalar, düğün salonları, dürümcüler, kaldırımlara sıralanmış seyyar satıcıları buralara ayrı bir renk, eğlence mekânlarından yükselen müzik sesleri yaz gecelerine farklı bir güzellikler katarlardı.
Özellikle ailecek gece gezintilerinde pek çok Anteplinin uğrak yerlerinin başında Şehitler Abidesinin hemen karşındaki Cicim ve Birtek tatlı ve dondurmacıları olurdu... Bu tatlıcılar şehrin farklı kesimlerinden gelen insanların lezzette buluştuğu mekânlardı.
Bu Tatlıcı dükkânları yan yana olmalarına rağmen, vitrine sıralanmış sarı ampul ışığı altındaki tepsiler içinde altın sarısı halka tatlıları, (lokma)“pisik daşağı”, Şam tatlısı gibi tatlılar gelip geçenlerin iştahlarını gıdıklar, bir yaz boyunca dolar taşardı.
Çoğu zaman külah içinde dondurma alıp, gezinirken yemek adettendi.
Şirinle soğuğu buluşturmak Anteplinin zekâ şaheserlerinden biridir.Tatlı yanında dondurma yemek farklı bir güzelliktir. Deneyen bilir!...Çıtır çıtır lokma tatlı yanında dondurmayı, dil ile damak arasında buluşturup ufak ufak eritmek,dimağınıza uzanan o kısa yolda hissettiklerimizle birlikte, zevkten dört köşe olmak ne muhteşem bir hazdır bilemezsiniz!
Şimdilerde Atatürk Bulvarında ne tatlıcılar, ne de o yaz gecelerinin keyifli gezenleri var artık. İstasyon caddesinde ise o yılların Beyoğlu’ndan geriye sadece zihinlerde yaşanan anılar kaldı.
23.09.2020 (İbrahim Alisinanoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

MAHALLEMİZİN (DELİLERİ) ULULARI.

DÜNDE KALAN SOKAK DESTANCILARI.

ÇANLAR BİZİM İÇİN ÇALIYOR !

ADİL HOCA VE VALİ

KAVURMA, TOPAÇ YAPMA.

İnanması zor ama!

GAZİANTEP “SİNEMA SEVERLER DERNEĞİ”

HITTA ACİR (ACUR)

ESKİ ADİLİYE SOKAĞI VE ŞİPŞAKÇILAR.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin