RENKLERİNE GÖRE BESİNLER VE YARARLARI

Dyt. Hande Babanınoğlu

RENKLERİNE GÖRE BESİNLER VE YARARLARI

Sağlıklı ve aktif yaşam tarzını desteklemek için çok renkli beslenin.
Hayatta kalmak için karbonhidrata, proteine, yağlara, vitaminlere, minerallere ve suya ihtiyacınız var. Tipik bir beslenmede karbonhidratların büyük bir çoğunluğu tahıllarlardan gelirken, proteinler ise genellikle hayvansal kaynaklardan ve bakliyatlardan sağlanıyor. Yağlar ise süt ürünleri, et, tavuk ve balık ürünleri gibi çeşitli kaynaklardan geliyor. Meyve ve sebzeler ise önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için öğünlerinizde birçok vitamin, mineral ve antioksidan bulunması gerekiyor.Bu nedenle çok renkli beslenmeye önem verin.
Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Lif, mineral ve antioksidan içeriği ile kendinizi birkaç gün içinde daha hafif, sağlıklı, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.
Sebze ve meyveleri tercih ederken ürünün mevsiminde olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra tüketilecek olan sebze ve meyvenin diri ve olgunlaşmış ürünler olmasına dikkat edilmelidir.
Gıdaların doğal renkleri, taşıdıkları vitamin ve mineralleri göstermesi bakımından önemli bir işarettir. Bu haftaki yazımda size biraz bu konudan bahsetmek istiyorum.
1) Kırmızı besinler
Kırmızı renkli besinler genel olarak likopen zengini besinler arasında gösteriliyor. Likopen vücudumuz tarafından üretilmeyen bir madde olduğu için bunu dışarıdan takviye etmek oldukça önemli. Antosiyanin de içeren kırmızı besinler bu özellikleri ile kansere karşı da koruyucu görevi üstleniyor. Kırmızı biber, çilek, nar, ahududu ve domates kırmızı besinlere örnek verilebilir.
2) Yeşil besinler
Yeşil besinler dediğimizde ilk aklımıza gelen koyu yeşil yapraklı bitkilerdir, oldukça zengin bir sınıftır. Lif, vitamin ve mineral içeriği oldukça yüksektir. Kansere karşı koruyucu ve K vitamini açısından zengindir. Mutlaka her öğünümüzde bulunması gerekir. Sadece yeşil yapraklı sebzelerde değil, meyvelerde de örnekleri bulunmaktadır. Brokoli, maydanoz, marul, roka, taze nane, dereotu, ıspanak, yeşil biber, yeşil erik, yeşil elma, taze fasulye, kabak gibi besinler örnektir.
3) Sarı ve turuncu besinler
Genellikle yüksek C vitamini ve yüksek lif içerikli besinlerdir. Toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırarak vücut direncimizi arttırırlar. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığımıza da olumlu katkı sağlarlar. Karotenoid pigmenti yönünden zengin olan bu besinler mandalina, havuç, malta eriği, portakal, limon, kayısı ve kavun olarak sıralanabilir.
4) Mor besinler
Antosiyanin pigmeniti içeren bir başka besin grubu ise mor besinler. Mor yiyecekler genel olarak cilde güzellik ve ışıltı katan ve yaşlanmayı geciktiren özellikler gösteriyor. Bunun yanında hafızayı güçlendiren ve kalp hastalıklarını da engelleyen mor renkli besinlerin başında üzüm, yaban mersini, mor erik, pancar, mor lahana ve kuru üzüm geliyor.
5) Beyaz besinler
Antoksantin pigmenti içeren beyaz renkli besinler kansere karşı koruyucu özelliklere sahip. Kaliteli posaları ile tanınan beyaz renkli besinler aynı zamanda sindirim sistemine de pek çok fayda sağlıyor. Beyaz renkli meyve ve sebzeler arasında mantar, elma, karnabahar, enginar, ayva ve armut geliyor.

Mutlu haftalar...
Soru ve görüşleriniz için İnstagram:Dyt.Handebabanınoglu sayfamı takip edebilirsiniz.

15.04.2020 (Dyt. Hande Babanınoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SU HAYATTIR

LAKTOZ İNTOLERANSI NEDİR? BESLENME NASIL OLMALIDIR?

ÖDEM NEDİR? NASIL BESLENMEMİZ GEREKİR?

BAĞIŞIKLIĞINIZ İÇİN C VİTAMİNİ

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

KURUBAKLAGİLLERDEN GELEN SAĞLIK

SOFRANIZDAN YOĞURDU EKSİK ETMEYİN

OSTEOPOROZDA BESLENME

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin