DUYGULARIMIZ VE YEMEK

DUYGULARIMIZ VE YEMEK

Doğumumuzdan itibaren hayatımızı yemekle devam ettirir ve kendimizi yemekle ödüllendiririz.Yemek yemenin hayatımızda bu denli bir yeri olması,yeme eylemiyle aramızda duygusal bir bağ yaratır.Bazen de tabii yemeğin dozunu kaçırmamız kaçınılmaz ve normaldir.

Açlık ve tokluk hislerimiz vardır.Açlık hissettiğimiz zaman acaba fizyolojimizin gerçekten beslenmeye ve enerjiye mi ihtiyacı var?Hissettiğimiz yemek yeme hissi gerçekten aç olduğumuz için mi?Çünkü hep açlık hislerimiz ve hep yanlış alarmlar olabiliyor ama biz bundan kendimizi alıkoyamıyoruz ve çoğu zaman tok olduğumuzun farkında olduğumuz halde bilinçsiz bir şekilde yemeye devam ederiz ve sonuçta kendimizi iyi hissettiğimizi düşünürüz. Aslında iyi olmadığımızı biz de biliyoruz ama Nişastalı ya da şekerli yiyecekler,seratonin salınımını artırdığından bu duygusal dönem devam ettiği sürece, bu tarz yiyecekleri arzulamaya devam ederiz. Buda ardından yeme bozukluklarını, kilo alımını ve mutsuzluğu getirir.
Aslında bizim yemekyemek için tetikleyen duyguları keşfetmek ve bunların temeline inmek gerekir.Zaten bu tetikleyen duyguların başında; gündemimiz de olancorona virüs (Covid 19) ile mücadele verirken stressiz olmak mümkün değil. Ayrıca,insanınsevgi yoksunluğu ve depresyonda olması,stresli bir işte çalışıyor olması ,duygusal olarak kötü bir dönemden geçmek veserotonin seviyemizin düşük olması gibi daha bir çok nedenler bizi yemek yemeye itebiliyor.
Bu konu ile ilgili ne yapabiliriz?Öncelikle Diyetisyene gidip bilinçli bir şekilde beslenmemizi düzene koyabiliriz.Duygusal boşluk yaşadığımızı farkettiğizde psikolojik destek alabiliriz.Bununla birlikte,yeme isteğimiz geldiğinde müzik dinleyebilir (özellikle hareketli)spor (yürüyüş)yapabilir,10 dakika boyunca başka bir şey düşünerek farklı şeylere odaklanabilir (zaten 10 dakika yeme isteği geçeceği için)nefes egzersizleri yaparak,hayatımızı güzelleştirmek için bu alternatifleri değerlendirebiliriz.
Perihan ÖZEL
Eğitimci-Aile Danışmanı-Yaşam Koçu

11.09.2020 (Perihan Özel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

EĞİTİMDE BURUK MUTLULUK

DİKKAT DAĞINIKLIĞI MI?....DİKKAT EKSİKLİĞİ Mİ?...

SEVGİ VE BEŞ DİLİ

YALAN SÖYLEYEN ERGEN GENÇLERİN UYUM SÜRECİ

KADIN VE ŞİDDET

İNSANIN KENDİNİ SEVMESİYLE YAŞAMA YÖNELİM...

OLMAK İSTEDİĞİN KİŞİ MİSİN?... OLMASI İSTENİLEN KİŞİ Mİ?...

BABA DEMEK…GÜVEN DEMEK…

BAŞKASINA HAYIR DİYEBİLMEK ,KENDİNE EVET DEMEKTİR….

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin