BAĞIŞIKLIĞINIZ İÇİN  C VİTAMİNİ

Dyt. Hande Babanınoğlu

BAĞIŞIKLIĞINIZ İÇİN C VİTAMİNİ

C vitamini diğer adıyla askorbik asit, suda çözülebilen vitaminler arasındadır. Suda çözülen vitaminlerin en önemli özelliği ise vücut tarafından depolanmamasıdır.Vücut, ihtiyacından fazla alınan C vitamini idrar ve ter yoluyla atmaktadır ve vücut tarafından üretilmemektedir. Bu nedenle günlük olarak düzenli alınması gereken bir vitamindir. Günlük beslenme rutininizde vitamin C içeren meyve ve sebzelere yer vermeniz oldukça önemlidir.

 

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirerek, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunabilir , hastalığın süresini kısaltabilir ve belirtilerin şiddetini azaltabilir.

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi cilde parlaklık verir, diş eti sağlığına iyi gelir ve kalp - damar sistemini güçlendirir , total ve kötü kolesterolü, trigliseritleri azaltmaya yardımcı olmaktadır.

C vitamini aynı zamanda vücudumuzda bulunan bağ doku ve kıkırdak dokunun yapısında bulunan kollejen proteininin yapımında görev aldığı için yara iyileşmesinde de faydalıdır.

Demir içeren besinlerle birlikte alınan vitamin C  de yetişkinlerde ve çocuklarda vücuttaki demirin emilimini artırmaktadır. C vitamini, akciğerlerin ve solunum yollarının işlevlerini geliştirebilir.Aynı zamanda inflamasyona katkıda bulunan histamin üretimini azaltabileceği ve bu sayede astım semptomlarını iyileştirebileceği belirtilmiştir.

 

Günlük Vitamin C İhtiyacımız Ne Kadardır?

• Yetişkinler için tavsiye edilen günlük C vitamini alımı kadınlarda ortalama 75 mg , erkeklerde ise 90 mg’dır.

• Hamilelik ve emziklilik döneminde ihtiyaç duyulan miktar artmaktadır.

• Çocuklarda ise bu miktar yaklaşık 100 mg’a kadar çıkmaktadır.

 

Peki Hangi Besinler C Vitamini İçerir?

C vitamini suda çözünmekte ve ısı ile tahrip olduğundan dolayı en iyi C vitamini kaynakları pişmemiş veya çiğ meyve ve sebzelerdir.Çünkü besinlerin C vitamini içeriği uzun süreli depolama ve pişirme ile azalmaktadır.

• Mandalina ve portakal

Kış meyvelerinden olan mandalina ve portakal C vitamini içeren meyvelerin başında gelir. 1 adet portakal 85 mg, 1 adet mandalina ise 34 mg C vitamini içerir.

• Greyfurt

Turunçgillerin hepsi C vitamini açısından zengindir. 1 adet greyfurt da C vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılayabilen bir meyvedir. Ancak tüm turunçgillerde olduğu gibi greyfurt da asit içeren bir meyvedir. Reflü, gastrit ve ülser hastalarının turunçgil tüketimine dikkat etmesi gerektiğini hatırlatalım.

• Çilek

Çilek de iyi bir C vitamini kaynağıdır. Sadece 1 adet çilek günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 7’sini karşılıyor.Çilekle gün içinde ihtiyaç duyduğumuz C vitamini ihtiyacını karşılayan çilek ayrıca, besin lifi açısından zengin olup, manganez ve potasyum bakımından da son derece zengindir.

• Kivi

Kivinin portakal ve mandalina gibi meyvelerden daha fazla oranda C vitamini içerdiği az bilinen bir gerçektir. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korunmak için  kivi tüketmeye özen gösterin.

• Kırmızı Biber ve Yeşil Biber

100 gram kadar acı biber yaklaşık 250 mg C vitamini ihtiva etmektedir.Aynı zamanda acı biber, A vitamini, K vitamini ve B6 vitaminleri bakımından da zengin bir sebzedir.

• Kavun

100 gram kavunun 1 günde ihtiyacımız olan C vitamininin yarısını karşıladığını biliyor muydunuz? Ama kavun şeker yönünden de zengin bir meyve olduğu ve kan şekerini hızlı yükselten besinlerden biri olduğu için şeker hastalarının kavun yerken çok dikkatli olması gerektiğini de hatırlatalım.

• Karnabahar

C vitamini içeren sebzelerin başında gelen karnabaharın 100 gramında günlük ihtiyacımızın yüzde 80’ ini karşılayacak ölçüde C vitamini mevcuttur. Ayrıca karnabahar B6 ve K vitamini açısından da zengin bir sebzedir.

• Brüksel lahanası

C vitamini açısından zengin olan Brüksel lahanasının 100 gramı günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılar.

• Ahududu, bal kabağı, domates, ıspanak, maydanoz, ananas, taze fasulye, kuşkonmaz, karalahana, limon, rezene, soğan ve yaban mersini de C Vitamini açısından zengin diğer besinlerdir.

 

Sağlık dolu bir hafta dilerim...

Soru ve görüşleriniz için instagram: Dyt.Handebabaninoglu sayfamı takip edebilirsiniz.

30.03.2020 (Dyt. Hande Babanınoğlu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

RENKLERİNE GÖRE BESİNLER VE YARARLARI

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

KURUBAKLAGİLLERDEN GELEN SAĞLIK

SOFRANIZDAN YOĞURDU EKSİK ETMEYİN

OSTEOPOROZDA BESLENME

İÇİMİZİ ISITAN BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN

PROBİYOTİK NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin