AY ELLİ YAŞINDA

Ali Dat

AY ELLİ YAŞINDA

Elli yıl önce Nizip’in Erenköy’ünde Neil Ermistrong’un aya ayak basışını radyodan dinliyoruz. Bütün köy halkı kulak kesilmiş. Herkesten bir çeşit ses çıkıyor.  Kimi kıyamet kopacak, kimi o adamı çarpar. Çünki o bir nur diyor. Nurun üzerine basılır mı? gibi daha birçok sözleri duyuyoruz. Ama aya, ayak  basıldıktan sonra bütün köylülerle  hiçbirşeyin olmadığını gördük.

O zaman fırat üzerinde Birecik barajı yoktu. Nar çiçeği zamanında taşar, çevreye zarar vermezdi. Fırat’ın taşması da çekilmesi de yavaş yavaş olurdu.

Belkıs köyünde çocukların yağmur yağdıktan sonra Belkıs höyüğünde tarihi eser para bulduklarını duyardık. Zaman geldi geçti. Balkıs’ın adı Belkıs oldu, şimdi de Zeugma oldu. Bütün bunları  orada yaşadığım için yazamadım.

Biraz da yazıya sondan başlıyorum. Sayın Fatma Şahin Hanımefendi. Aya ayak basışın 50. yılında tüm ekibiyle bir gezi düzenledi. Bu geziye bende katıldım. Bu gezide B. Şehir Belediye başkanından otobüs şöförlerine ve diğer tüm personele, İzmir Ege Üniversitesinden, Aya safari ekibine şükranlarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Halk böyle etkinliğe susamış. Hep birlikte uyum içinde teleskopla, Ayı, Jütiteri, Satürnü, Venüsü, Kutup Yıldızını ve diğerlerini izleme fırsatını buluyorlar. 7 yaşından 70 yaşına kadar değişik illerden gelenler var.

Zeugmayı bundan 40 sene önce de görmüştüm. Şimdi herşey kontrol altında. Aynen Göbeklitepe gibi koruma altına alınmış. O zamanda yazmıştım. Mozaiklerin resmi, halıya, kilime, havluya işlensin diye.

Bir Cumhurbaşkanımızın göbeklitepeye gelişi Şanlıurfayı nasıl canlandırdı. Sanıyorum biz biraz Zeugmayı az mı tanıttık acaba? Gecenin 11’inde sazlı sözlü otobüs yolculuğuyla neşe içinde Gaziantep’imize dönüyoruz. Öyle bir geziki herkesi evinin yanına kadar götürüyorlar.

Darısı nice böyle gezilere.

                                                                                  23.0719          

                                                                                               Ali DAT          

24.07.2019 (Ali Dat)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

MA- ME- T

CORONA

OKUL SERVİSLERİ VE EYLÜL

GAZİANTEP F.K VE BENDEN SÖYLEMESİ

LARA, KURŞUNLU VE DİĞERLERİ

         GÖBEKLİTEPE

ALLEBENİN SUYU

KUCUR

ANTALYAYI GEZME VAKTİ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin