TÜRKİYE’DE İLK

TÜRKİYE’DE İLK

GAZİANTEP 25 ARALIK DEVLET HASTANESİ’NDEN DİYABET KAMPI

Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Diyabet Okulu hastaları sağlıkları için kampa girdi. Dülük Baba Tabiat Parkı’nda bütün günlerini etkinlik, spor ve oyunlarla geçiren hastalar diyabetle savaşı doğanın desteğiyle kazanıyor. 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, bu tür etkinliklerin devam edeceğini müjdelerken, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, her yaş grubuna uygun eğlence ve spor alanları oluşturacaklarını kaydetti.

Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Diyabet Okulu hastaları, Şehitkamil Belediyesi’nin desteğiyle Dülük Baba Tabiat Parkı’nda diyabet kampı düzenledi. 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, etkinliğin Türkiye’de ilk defa hastaneleri tarafından gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, “Hastane olarak Diyabet Okulumuza kayıtlı hastalardan oluşan grubumuz doğayla iç içe kamp yapıyorlar. Diyabete dair doğru bilinen yanlışları öğreniyorlar, yürüyüş yapıyorlar. Hastalarımızın hayat kalitesini yükseltebilmek amacıyla elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz” dedi. 20 kişilik grubun gün boyu etkinliklere katıldığını aktaran Başhekim Türk, etkinlikleri diğer diyabet ve prediyabet hastaları ile de sürdüreceklerinin müjdesini verdi.

İLK DEFA SAĞLIK AMACIYLA KULLANILIYOR

Diyabet Okulu’nun kampına katılan Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler; tabiat parkının ilk defa sağlık amaçlı kullanıldığını belirterek, “Yaklaşık 7 yıl önce Dülük Tabiat Parkı’mız içerisindeki gençlik kampı alanını hazırladık. Sağlık amacıyla ilk defa kullanılıyor. Sağlık konusunda vesile olabileceğini düşünmemiştik. Hep gençler için düşünmüştük. Biz ekibimizle birlikte alanı sağlık açısından sadece gençlere değil her yaşa nasıl uyarlayabiliriz bunun üzerine çalışacağız. Şehitkamil olarak yaptığımız bütün projelerde kullanıcılar tarafından yönlendirilerek çalışıyoruz. Özellikle belli yaştaki insanların yapması gereken temel hareketler var. Özellikle kolların çalışması, ayakların hareket etmesi önemli. Aletleri inceleyip gerekirse bu bölgeye monte edelim. Türkiye’de yapılmayan bir şeyi yapalım. Özellikle Asya tarafındaki insanların yürümeleri için özel yollar yapılmış. Ayak tabanlarını yuvarlak taşlar üzerinde yürümesini sağlıyorlar. Yapılan araştırmalara göre ayakaltında sürekli masaj yapma hissi olacak. Sizler için de böyle bir parkur hazırlayalım” şeklinde konuştu.

DİYABET HASTALARININ 1 GÜNÜ

25 Aralık Devlet Hastanesi Diyabet Okulu Müdürü Dr. Mustafa Baytak, diyabet hastalarından oluşan 20 kişilik grubun kampına ilişkin bilgiler verdi. Dr. Baytak, “20 diyabetik hastamızla beraber sabah erken saatlerde Dülük Baba Tabiat Parkı’na gelerek  ‘diyabet hastaları günlerini nasıl geçirir?’ sorusunun cevabını yaşayarak veriyoruz. Sabah Dülük Baba Tabiat Parkı’na geldiğimiz andan itibaren, diyabet hastalarımızın doğru bildiği yanlışları, yeme alışkanlıklarını, hareket yoğunluklarını etkinliklerle inceleyip eğitim veriyoruz. Sabah egzersiz öncesinde şeker ölçümünü öneriyoruz. Şeker ölçümlerini yaptıktan sonra yürüyüşe çıktık. Fizyoterapistlerimiz ve beden eğitimi öğretmenlerimiz eşliğinde nasıl egzersiz yapılması gerektiğini konuştuk. Diyabet hastalarında yürüyüş esnasında en fazla şeker ve tansiyon düşüklüğüne rastladık ve müdahale ettik. Diyabetin ne olduğunu, insülin kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri, kaç farklı insülin olduğunu konuştuk, eğitimler verdik” dedi.

YARIŞMALAR VE OYUNLARLA DİYABETİ TANIYORLAR

Hastalarda en çok görülen komplikasyonlardan birinin de diyabetik ayak olduğunu aktaran Dr. Baytak, “Ayak sağlığını nasıl koruyacağımızı konuşuyoruz. Yarışmalarımız ve oyunlarımız var. Yemekten önce şeker ölçümü yapıyoruz, diyetisyenler eşliğinde yemeklerini hazırlıyoruz” dedi. Beslenmelerine ilişkin konuşan Baytak, “Özellikle insülin kullanan diyabet hastaları 3 ana ve 3 ara öğün tüketiyor. Hastalarımızın öğünlerini Şehitkamil Belediyesi karşıladı. Ne, ne kadar tüketilmeli yaşayarak görüyorlar. Hastaların yemek istedikleri ve yedikleri ürünleri, inceliyoruz” ifadelerine yer verdi.

ETKİNLİKLERİN DEVAMI GELECEK

Okulda yüzlerce diyabet hastasının olduğunu açıklayan Baytak, “Grubu yaş aralığına göre belirlemedik, insülin kullanımına göre belirledik. 18 yaşında diyabet hastamız da burada, 77 yaşındaki hastamız da. Öğünleri planlayabilmemiz için birbirine benzer hastalarla grup oluşturduk. Gün içerisinde 2-3 defa insülin kullanan hastalarımızdan grup oluşturduk. Hastalarımızın spor ve yürüyüş yapmalarında sakınca yok. Doktorlarımızın onayıyla grubu oluşturduk. Bir sonraki grubu şeker hapı kullanan hastalardan oluşturacağız. Bundan sonra da prediyabet okulumuzdaki hastalarla buluşacağız. Prediyabet okulunda yaşam tarzı değişikliğiyle şekeri yüzde 70 oranında engelleyebiliyoruz. Yaşam tarzı değişikliğini nasıl sağlayacağımızı etkinlikte uygulayarak göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Kampa katılan diyabet hastaları düzenlenen kamp için25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk’e, Diyabet Okulu Müdürü Dr. Mustafa Baytak’a ve hemşirelere teşekkür ettiler. (NEVRE SARAÇ)

 

9.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin