‘TEDAVİYİ AYAĞINIZA GETİRELİM’

‘TEDAVİYİ AYAĞINIZA GETİRELİM’

Gaziantep’te korona virüs hastalarının acil sağlık ihtiyaçlarının daha çabuk karşılanabilmesi ve ilgili bütün kurumlarla koordinasyon sağlanarak aksaklıkların önüne geçilmesi amacıyla Gaziantep Valiliği bünyesinde ‘COVİD-19 Sağlık Destek Hattı Çağrı Merkezi’ kuruldu. Merkezde incelemelerde bulunan Vali Davut Gül, “Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa toplu taşımayı kullanmanıza gerek yok! 100 kiralık araç hizmetinizde” dedi.

Gaziantep Valiliği tarafından, korona virüs salgınına karşı test sayılarında artış sağlanması ev belirti taşıyan vatandaşlara evlerinde test yapılması için düğmeye basıldı. Valilik bünyesinde kurulan COVİD-19 Sağlık Destek Hattı Çağrı Merkezi sayesinde vatandaşlara İl Sağlık Müdürlüğü’nün sivil araçları ile ya evlerinde test yapılıyor ya da evlerinden alınarak ilgili hastanelere götürülerek, testle birlikte muayenesi yapıldıktan sonra tekrar evlerine bırakılıyor. 444 0 627 numaralı Destek Hattı Çağrı Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatlarıyla, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkâmil ve Şahinbey belediyelerinin katkılarıyla çalışmalarına başlarken 81 ilde kurulan ilk merkez olma özelliği taşıyor.

TEDAVİYİ AYAĞINIZA GETİRELİM

Gaziantep Valisi Davut Gül, merkeze ilişkin, “Test vermek için hastaneye gitmenize, hastaneye gitmeniz gerekiyorsa toplu taşımayı kullanmanıza gerek yok! 100 kiralık araç hizmetinizde, lütfen evinizde bekleyin 444 06 27 numaralı Covid-19 Sağlık Destek Hattını arayın; tedaviyi ayağınıza getirelim” dedi.

ERKEN TANI, EVDE TEDAVİ, ERKEN TEŞHİS

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, korona virüs salgını ile mücadelede yeni bir döneme girildiğini aktararak, “Yeni normal dönemimizde erken tanı, evde tedavi, erken teşhis çok daha önemli. Dolayısıyla vatandaşımızın 444’lü hat üzerinden taleplerini, ihtiyaçlarını ve şikâyetlerini kurduğumuz yeni sistemle karşılıyoruz” dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

444 0 627 numaralı Destek Hattı Çağrı Merkezi’nde uzman çağrı alıcılar vatandaşların sıkıntılarını dinleyerek hem anında çözüm üretiyor hem de ambulans veya muayene gibi talepleri yazılım vasıtasıyla online olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine iletiyor. Korona virüs belirtileri gösteren vatandaşların test için hastaneye sevk edilmesi, karantina altında olan hastaların ihtiyaçlarının giderilmesi ve karantinada nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili soruların yanıtlanması, test ve tedavi sürecinde Sağlık Bakanlığının uyguladığı protokollerin ve sebeplerinin vatandaşlara aktarılması gibi birçok hizmet destek hattı vasıtasıyla vatandaşlara ulaştırılıyor. Bununla birlikte gelen çağrılar sonucu Covid-19 testi yaptırılması gereken vatandaşlarımıza Sağlık Müdürlüğü’nün sivil araçları ile ya evlerinde test yapılıyor ya da evlerinden alınarak ilgili hastanelere götürülüyor ve testle birlikte muayenesi yapıldıktan sonra tekrar evlerine bırakılıyor.  

ŞAHİNBEY VE ŞEHİTKAMİL BELEDİYELERİNDEN ARAÇ DESTEĞİ

Evlerinde karantina altında olan vatandaşların durumu da aynı sistem vasıtasıyla ilgili kaymakamlıklara bildirilerek ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek alması sağlanıyor. Gerekli işlemlerin daha rahat bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkâmil belediyeleri tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne 100 araç tahsis edildi. Destek Hattının gelen çağrıları kaydetmesi ve ilgili birimlere yönlendirilmesi için gerekli olan Web tabanlı bilgisayar yazılım desteği Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlandı. (NEVRE SARAÇ)

7.08.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin