SON DAKİKA: İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SARIFAKI'DAN BOMBA AÇIKLAMALAR! FİZİKİ EKSİKLİK DEĞİL DOKTOR EKSİKLİĞİ VAR!

SON DAKİKA: İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SARIFAKI'DAN BOMBA AÇIKLAMALAR! FİZİKİ EKSİKLİK DEĞİL DOKTOR EKSİKLİĞİ VAR!

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serdar Sarıfakı, Gaziantep’teki sağlık tesislerine ilişkin yapılan çalışmaları ve gelinen son durumu yazılı bir açıklama yayınlayarak duyurdu. Uzm. Dr. Sarıfakı, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Suriyeli hastaların yerel halka göre muayene oranlarının yüzde 10 civarında olduğunu, Şehir Hastanesi inşaatında 667 kişinin çalıştığını ve inşaatın devam ettiğini, Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nin hizmete tam anlamıyla alınamamasının fiziki eksikliklerden değil, başka illerde de görülen doktor eksikliklerinden kaynaklandığını belirtti.

 

Gaziantep’teki bazı sağlık tesislerine ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serdar Sarıfakı açıklama yaptı. Uzm. Dr. Sarıfakı, “Sağlık hizmeti ırk, din, mezhep ayrımına göre verilmemektedir. İlimizdeki sağlık tesislerinde de Suriye ya da başka bir ülke vatandaşlarına herhangi bir öncelik verilmesi söz konusu değildir. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2019 yılının İlk 6 ayı içinde polikliniklerde 1.205.844 Türk hasta muayene olurken sadece 126.373 Suriyeli hasta muayene olmuştur. Yine Acil servislerde ilk 6 ayda 315.921 Türk hasta muayene olurken 31.854 Suriyeli hasta muayene olmuştur. Görüldüğü üzere hem polikliniklerde hem de acil serviste Suriyeli hastaların muayene oranları yüzde 10 civarındadır. Şehir Hastanesi inşaatında herhangi bir durma söz konusu olmayıp, mevcut durumda 667 kişi çalışmaktadır” dedi.

DOKTOR EKSİKLİĞİNDEN HASTANE HİZMETE ALINAMIYOR

Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nin inşaatına ilişkin bilgilendirmede bulunan Uzm. Dr. Sarıfakı, “Hastanede zemin etüdü yaptırılmış olup, inşaat fen ve sanat kaidelerine göre tamamlanmıştır. Zemin etüdü yapılmadan hiçbir inşaatın ruhsat alması mümkün değildir. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinde tıbbi sarf malzeme eksikliği söz konusu değildir. Ayrıca tüm ilaç, tıbbi sarf, radyoloji görüntüleme, laboratuvar ihaleleri tamamlanmış olup poliklinik, servis ve acil sağlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca herhangi bir tıbbi malzeme eksikliğinde Müdürlüğümüz bünyesindeki diğer hastanelerimizden anında malzeme temini yapılabilmektedir. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinin klimaları geçtiğimiz hafta içinde devreye alınmıştır. Ameliyathane için otomasyon, validasyon, partikül ölçümleri için müracaat yapılmış olup bir hafta içinde gerekli testler yapılıp,  ruhsat alındıktan sonra ilk ameliyatlar başlayacaktır. 88. DHY’de (Devlet Hizmet Yükümlülüğü) yeterli uzman ve pratisyen hekim atanması, KPSS Temmuz atamasında 315 TDP (tabip dışı personel) atanması ile 24 saat tam kapasite ile hizmet verecektir. Hastanenin hizmete tam anlamıyla alınamaması fiziki eksikliklerden değil, başka illerde de görülen doktor eksikliklerindendir” ifadelerine yer verdi.  

EN KISA SÜREDE ANJİO İŞLEMİNE BAŞLANACAK

Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde KVC yoğun bakım ünitesi yapımına ilişkin açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Sarıfakı, “Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde de yasal ihale süreçleri beklenilmiş olup, bunun dışında bir keyfiyet söz konusu değildir. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi; KVC yoğun bakım ünitesi yapım işi 08.12.2018 (iş yapım süresi 180 gündür)  tarihinde sözleşmeye bağlanmıştır. 06.05.2019 tarihinde geçici kabulü yapılarak alımı Bakanlık iznine tabi olan tıbbi cihazlar için gerekli izinler alınmış ve ihale işlemleri başlatılmıştır. Tıbbi sarf ihalesi ise yapılıp sözleşmeye bağlanmış olup, kısa bir süre içerisinde anjio işlemine başlanacaktır” dedi.

17.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin