ŞOFÖRLERİN ‘YENİ’ ÇİLESİ

ŞOFÖRLERİN ‘YENİ’ ÇİLESİ

Gaziantep Umum Minibüs Sahipleri Odası Başkanı Sofu Çolak, korona virüs tedbirleri sırasında yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlattı. Çolak, 21 kişi kapasitesi olan otobüslere sayı dolmasına rağmen binmek isteyenlerin yanı sıra, maddi zorlukların da zirve yaptığını açıkladı. Vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Çolak, belediyeden de zam talep etti.

Geçtiğimiz gün 21 yolcu sınırına ulaşan bir dolmuşa zorla binen bir kadın müşteri tepkilerin merkezine oturdu. Şoförün sınıra ulaştıklarını ve yolcu alamayacağını belirtmesine rağmen bilinçsiz yolcu inmemekte ısrarcı oldu. Şoförün ikna ettiği kadın şoföre hakaretler ederek araçtan indi. Yaşanan bu durum hem korona virüs tedbirleri kapsamında maddi olarak zorluk yaşayan hem de binlerce yolcu ile muhatap olan şoförlerin çilesini bir kez daha gözler önüne serdi. Gaziantep Umum Minibüs Sahipleri Odası Başkanı Sofu Çolak, yaşanan olaya ilişkin vatandaşların daha bilinçli ve duyarlı olması gerektiğini belirterek, “Araca almaya hakkımız olsa, kuralları ihlal etmeyecek olsak neden müşterimizi araca almayalım? Tedbirler başladığı süreçten bu yana büyük zarar yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Bin TL yardım bizim 1 ay içerisinde yalnızca 3 günlük zararımızı karşılayacaktır. Geriye kalan 27 gün zarardayız. Yolcu alamıyoruz, işe gidenler işine yetişemiyor” dedi.

YOLCULARIN 3’TE 1’İ KRONİK HASTA

Serbest kartlarda yalnızca 65 yaş üstü vatandaşların kartlarının iptal edildiğini belirten Çolak, “Biz 20 farklı kalemi ücretsiz taşıyorduk. Bu 20 farklı kalemden yalnızca 65 yaş üstü vatandaşların kartları iptal edildi. Kronik rahatsızlığı olanlara evde kal çağrısı yapıldı ama kartları iptal edilmedi. Kanser, şeker, tansiyon hastaları sokaklarda. Bizim yolcularımızın 3’te 1’ini de bu kronik rahatsızlığı olanlar oluşturuyor. Araçlarda yolcu sınırı olduğu için işine gitmek isteyen yolcular çoğu zaman araçta yer bulamıyor. Hem esnaf para kazanamıyor, hem yolcu yer bulamıyor. Kronik hastalığı olanların kartlarının belirli bir süre için iptal edilmesini ya da ücretli olmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

ARAÇLAR HER GÜN DEZENFEKTE EDİLİYOR

Şimdiye kadar korona virüse yakalanan şoför bulunmadığını belirten Çolak, şoförlerin bütün tedbirleri alarak işlerini yürüttüklerini vurguladı. Çolak, “Araçlarımızı her gün dezenfekte ediyoruz. Ama gün içerisinde bir öksürük veya hapşuruk için maalesef elimizden bir şey gelmiyor. Gün bitimlerinde araçlarımızı pırıl pırıl yapmaya önem veriyoruz. Gaziantep’te bu vaka sayılarının yüksek seyretmesini kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokakta bulunmalarından kaynaklandığını düşünüyorum” dedi.

PETROLLERE BORÇLUYUZ, ZAMMA İHTİYACIMIZ VAR

Çolak, esnafın ayakta durmak için desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bizim gücümüz yetmiyor. Borcumuzu erteliyoruz ve petroller artık mazot vermiyor. Her petrolün dolmuşçulardan alacakları var. Belediyelerin yüzde 100’ün üzerinde zam yapması gerekir. Şoförlerin de iş çıkışını veremeyiz, bu zor durumdan çıkışın tek yolu belediyeden zam almaktır” ifadelerine yer verdi. (TÜLAY KARA)

21.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin