NEDEN YARIM KALDI?

NEDEN YARIM KALDI?

Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana dövizde yaşanan dalgalanmalar sebebiyle kamu yatırımları hükümet eliyle sınırlandırılmıştı. Gaziantep’te ihtiyaç duyulması amacıyla yapımına başlanan yaklaşık 60 ilköğretim okulu, meslek lisesi ve spor salonu projesi için durdurulma ve yavaşlatma kararı alındı. Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, yüzde 70’i tamamlanan projelerin durdurulmasına ilişkin alınan kararın kent eğitimine, istihdamına, sporuna ve inşaat sektörüne darbe vuracağını belirtti.  Ovayolu, “Tüm iktidar milletvekillerine, muhalefet milletvekillerine, belediye başkanlarına ve devlet erkanına sesleniyorum. İnşaat sektörünün ve kamu yatırımlarının içinde bulunduğu bu sıkıntıdan çıkması için el ele verip ne yapılması, nereye gidilmesi, kime başvurulması gerekiyorsa bunu yapalım” dedi.

 

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan ve halen devam eden döviz hareketliliği özel firmaların yatırımları kadar kamu yatırımlarını da etkiledi. Döviz hareketliliği sonrasında hükümet tarafından yatırımlara sınırlandırma getirilmesinin etkileri yerelde yavaş yavaş hissedilmeye başlandı. Gaziantep Valiliği’ne bağlı Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından ilköğretim, meslek lisesi ve spor salonundan oluşan yaklaşık 60 kamu yatırımı proje için yavaşlatma, durdurulma kararı alındı. Ödeneklere ilişkin 2020 yılının 4.ayının işaret edilmesi ile birlikte kamu yatırımlarını hayata geçiren inşaat sektöründeki istihdam kalemleri yara aldı. Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, yatırımların yarım kalmaması gerektiğine vurgu yaparak, “Son dönemde Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edilmiş Gaziantep’te özellikle ilköğretim okulları, meslek liseleri ve bunlara bağlı olarak faaliyet gösterecek olan spor salonları gibi işler durduruldu. Dövizin aşırı yükselmesinden kaynaklı olarak, işsizliğin tavan yaptığı bir dönemde özellikle inşaat sektörünün istihdamı da desteklediğini düşünürsek bu yatırımların durdurulması istihdama da darbe vuruyor. Bu yatırımlar ne sebeple olursa olsun yarım kalmamalı. Kamu yatırımlarının artırılması gerektiğini vurguluyorduk, şimdi yatırımlar tam tersi durdurulma noktasına geldi. Gaziantep yerelinde olduğu gibi ülke genelinde de böyle bir sıkıntı mevcut” ifadelerine yer verdi.

İSTİHDAM OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Kamu yatırımlarının büyük bir kısmının durdurulmasının müteahhitlerin işlerini yavaşlattığını, ödenekler gelmediği sürece işlerin yarım kalmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını aktaran Ovayolu, “Yarım bırakılan işler ilköğretim okulları, meslek liseleri ve bunlara bağlı olarak faaliyet gösterecek olan spor salonlarından oluşuyor. Bu süreç istihdamı olumsuz etkileyecek. Yaz sezonunda, inşaat sektörünün hızlanması gerektiği zamanda inşaatı durduruyoruz. İnşaat sektörü ataletli bir sektördür, hem durması zordur hem de kalkması zordur. Bu tür projeler büyük projeler olması hasebiyle de ihaleye çıkılmadan önce bütçeleri ayarlanmış ve bütçeleri bloke edilmiş durumda. Bütçeler çerçevesinde iş planı hazırlanmışken şuan devlet son dönemde yapmış olduğu bütün işlerde ‘işin bitiş süresi’ verir. Müteahhit bunu geciktirdiğinde günlük cezası mevcuttur. Kamu yatırımlarının yavaşlatılması müteahhitlerin tam tersi bir hakkını doğurur. Şuanda işler yavaşlıyor, gecikiyor, fakat bu müteahhitleri ciddi bir sıkıntıya zaten sokuyor” şeklinde konuştu.

2020 YILI İŞARET EDİLDİ

Ovayolu, inşaat sektörünün ön bağlantılı çalıştığını ve  bu sebeple ödeneklerin aktarılmamasının müteahhitler ve dolayısıyla taşeronlar açısından çok ciddi sıkıntılar oluşturduğunu vurgulayarak, “ Müteahhitlerin ödemeleri aksatıldığı durumda çeklerini ödemede zorlanacaklardır. Bir an önce önlem alınması gerekiyor. 2020 yılının 4. ayına kadar verilen süreçte ödemelerin kısmı olarak geleceğinin ya da gelmeyeceğinin netleşeceği belirtildi. Buna göre imalatların yavaşlatılmasını ve bu tarihe kadar para verilemeyeceğini belirtiyorlar. İnşaatın maliyeti yüksektir, kamu yatırımları öz sermaye ile yapılabilecek inşaatlar değiller. Faizlerin ve kredilerin böyle yüksek olduğu bir dönemde müteahhitlere devlet tarafından yüklenilmesi de son derece yanlıştır. Bir an önce bu sıkıntıyı aşmalıyız” dedi.

ÖZEL YATIRIMLAR DA DURDU

Organize Sanayi Bölgelerinde son ekonomik durumların ardından yeni projeler yapılmadığını aktaran Ovayolu, umut bağladıkları İbrahimli 2 bölgesinde de daire satışlarının durduğunu aktardı. Ovayolu, sözlerinin devamında, “İbrahimli 2 bölgesi yeni açılmasına rağmen daire satışlarında sorun yaşanıyor. Müteahhitler özel yatırımlarında da ekonomiden kaynaklı olarak işlerini durdurmuş vaziyette. Kamu yatırımlarında da durma olduğu takdirde inşaat tamamen durmuş olacak. Yaşanan ekonomik krizden en fazla etkilenen 2 ana sektör inşaat ve otomotivdi. Dolayısıyla bu krizden en çok etkilenen akademik kesim de mühendisler oldu. Kamu yatırımlarının yarım kalması inşaat sektöründeki firmalara zarar vermekle birlikte işsizlik de doğuracaktır” ifadelerine yer verdi.

OLİMPİK HAVUZ CANLI ÖRNEK

Okul, meslek lisesi ve spor salonu inşaatlarının yarım bırakılmasının ardından atıl vaziyette kalmasının kentin toplumsal yaşamını olumsuz etkileyeceğini belirten Ovayolu, Olimpik Havuz’u örnek gösterdi. İşlerin yarım bırakılıp, daha sonra tamamlanacak olmasının maddi zarara uğratacağını aktaran Ovayolu, “Binaların atıl vaziyette kalması durumunda karşımıza çıkacak en büyük örnek Olimpik Havuz’dur. Olimpik Havuzun yarım kalmasının ardından kaç kere ihale edildiğini, başlangıçtan bitişine kadar ne kadar para harcandı, durması inşaatın maliyetini ne kadar etkiledi? Hepsi ortada. Yaşanan hırsızlık olayları ve yapının çürümesi de cabası. Milli servet olarak baktığımızda yatırımları sekteye uğratacaktır” dedi.

VELİLER DE MAĞDUR OLUR

Kamu yatırımlarının çoğunun okullardan oluşmasının doğurabileceği sıkıntılara değinen Ovayolu, “Gaziantep ‘in bütün valileri eğitime ve okullara haklı olarak çok önem veriyorlar. Ama şimdi Gaziantep’te eğitime yönelik derslik ve inşaat seferberliği başlamışken, ekonomik krizin olması hepimizi etkiliyor ama eğitim son derece önemli.  Yeni başlayacak eğitim öğretim yılında teslim edilecek bazı okulların teslim edilememesi durumunda veliler de sıkıntı yaşayacaklar. Çocuklarını evlerine yakın olan okullara gönderemeyecekler, sınıf mevcutları düşmeyecek. Tekli öğretime geçilecek olması gündemdeyken geçiş gecikecek. Velilerin ve öğrencilerin bu durumdan etkileneceğini düşünüyoruz. Gaziantep bakanı ve milletvekilleri olan bir şehir, aktif belediye başkanları, valisi ve odaları olan bir şehir. Hep dillendirdiğimiz Gaziantep modeli bu soruna çözüm olmalı. Gaziantep için kamu yatırımları çok önemli ve bu yatırımların bir an önce devam etmesi gerekiyor” dedi.

 

SPOR KENTİ GAZİANTEP’E GÖLGE DÜŞÜRÜLMEMELİ

Yaklaşık olarak 60 kamu yatırımı projenin durdurulacağını aktaran Ovayolu, “Bu durdurulması gündemde olan projeler arasından yüzde 70, yüzde 80 aşamasına kadar ulaşanlar durdurulabilecek. Geçici kabul aşamasına gelmiş olan bu işler, yarım bırakıldığı takdirde istihdam yara alacak. Herkes kaygılı, endişeli, herkes ticari geleceğini düşünüyor. Gaziantep, Türkiye’nin en genç nüfuslarından birine sahip bir şehir. Bunu fark eden Valimiz spor salonları ile kent gençliğini spora yönlendirmeyi amaçladılar. Yapılan bütün bu faaliyetlere katılıyorum ve sonuna kadar destek veriyorum. Ama bu spor salonlarının yarım kalması bizi üzüyor. Gençler spor salonlarına gitmezse nereye gidecek? Genç nüfusun yoğun olduğu böyle bir kentte spor salonlarının yapılması gibi doğru bir adımın yarım kalması, spor kenti Gaziantep söylemin gölge düşürebilir. Bu projeye gölge düşürülmemeli, daha fazla spor salonu yapılmalı. Farklı mali kaynaklar bulunabilir. Yeni projelerin, yeni okulların, spor salonlarının başlaması belki bütçenin ayarlanmasının akabinde yapılabilir. Ama yarım işlerin bu şekilde bırakılması kenti olumsuz etkileyecek” şeklinde konuştu.

ŞEHRİN YÖNETİCİLERİNE SESLENDİ: EL ELE VERELİM

Gaziantep modeline değinen Ovayolu, çözüm bulunması çağrısında bulunarak, “Şehri yönetenler her zaman ‘Gaziantep ayrı bir model, biz Gaziantep’te bir sorun olduğu zaman el ele veririz” derler. Tüm iktidar milletvekillerine, muhalefet milletvekillerine, belediye başkanlarına ve devlet erkanına sesleniyorum. İnşaat sektörünün ve kamu yatırımlarının içinde bulunduğu bu sıkıntıdan çıkması için el ele verip ne yapılması, nereye gidilmesi, kime başvurulması gerekiyorsa bunu yapalım. Gaziantep modelini devreye geçirmemiz lazım. Gaziantep modeli sözde kalmasın, faaliyete geçirelim. Bu sorunu Gaziantep’in en az hasar alacağı şekilde çözmeye çalışalım. Bize gelen bu tür sıkıntıları yansıtmak oda olarak ana görevimiz. Şuanda asansör ve mekanik tesisat alanlarında çalışan arkadaşların çok ciddi sıkıntıları oluşuyor. Sorunlar kronikleşirse tedavi sıkıntılı olur” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

 

16.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin