MEŞALEYİ GAZİANTEP’TEN YAKTIK

MEŞALEYİ GAZİANTEP’TEN YAKTIK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından başlatılan “İhracata İlk Adım Seferberliği” programı kapsamında ilk etkinlik Gaziantep’te gerçekleştirildi. Katılımcı firmaların ihracat konusunda bilgilendirildiği toplantıda Gaziantep’in ihracatına ilişkin veriler, analizler ve fırsatlar paylaşıldı. TİM Başkanı İsmail Gülle, etkinlikte yaptığı konuşmada, seferberlik meşalesinin Gaziantep’ten yakıldığını belirterek, “İhracatımızı reel olarak artıracağız. İhracatçı firma sayısını artıracağız. Sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. Bu 3 olgu beraberinde gerçekleşirse, küresel ticaretten aldığımız payı deyim yerindeyse katlayabileceğimiz çok açık. Bu çerçeveden açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerimizin startını vermiş oluyoruz” dedi.

 

GAİB’in ev sahipliğinde TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımlarıyla  “TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi Toplantısı” düzenlendi. İhracatta İlk Adım Seferberliği programı kapsamında ilk toplantının yapıldığı Gaziantep’te mevcut ihracatçı firmalara ve ihracat dünyasına adım atacak firmalara bilgiler verildi. Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Ülke bazında makro planların yanında iller bazında, birliklerimiz ve illerimizin kanaat önderlerinin desteğiyle daha mikro ölçekte, daha isabetli çalışmalar bizleri başarıya götürme potansiyeli taşıyor. Bugün Gaziantep’te meşalesini yaktığımız bu heyecanı en kısa sürede deyim yerindeyse Türkiye turnesi olarak anacağız. Gittiğimiz her yerde o ilin ihracatını ve potansiyelini konuşacağız. Yeni firmalarımızın, girişimcilerimizin ihracat âlemine katılması için çalışacak, mevcut ihracatçılarımızın da ihracatlarını artırmak için de gayret edeceğiz. Bunu yaparken her zaman akademik çalışmalara, bilimsel analizlere yer vereceğiz” dedi.

 

İHRACATA İLK ADIM SEFERBERLİĞİ

Tim Başkanı İsmail Gülle, TİM olarak yapacaklarını maddeleyerek, “İhracatımızı reel olarak artıracağız. İhracatçı firma sayısını artıracağız. Sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. Bu 3 olgu beraberinde gerçekleşirse, küresel ticaretten aldığımız payı deyim yerindeyse katlayabileceğimiz çok açık. Bu çerçeveden açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerimizin startını vermiş oluyoruz. 83 bini ihracatçımızla Türkiye’nin bayrağını tüm dünyada dalgalandırmaya devam ediyoruz. Dünyanın en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine ürünlerimiz her yerde kullanılıyor. Ancak firma bazında ihracat verilerini incelediğimizde ihracatımızın önemli bir kısmının az sayıda firma tarafından gerçekleştiğini görüyoruz. 2018 yılında en çok ihracat yapan bin firma ihracatımızın yüzde 63’ünü, ilk 5 bin firma ihracatın yüzde 84’ünü gerçekleştirdi. Diğer taraftan 2018’de yıllık 10 Bin Dolar’ın altında ihracat yapan 11 bine yakın firmamızın gelecek sene tekrar ihracat yapıp yapmayacağını kestirmemiz güç. 2018’de 15 bin firmamız ihracata başlarken 9 bin firmamız ise ihracat dünyamızdan ayrıldı. Tüm bu veriler bizlerin bu seferberliği başlatmamızın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

GAZİANTEP’İN DAHA HIZLI KOŞMASI GEREK

Gaziantep’in ihracatına ilişkin bilgiler veren Gülle, “2018 yılında Gaziantep, 6 Milyar 865 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam bugüne kadar erişilen en büyük yıllık ihracat rakamı. İlimizin ihracatçılarını tebrik ediyoruz, ancak bölgemizin en güçlü sanayisine sahip olan ilimiz, son 6 yıldır, 6 buçuk Milyar Dolar seviyesinden bir türlü yukarı çıkamadı. Geçtiğimiz sene ilimizin ihracat artışı yüzde 4 seviyelerinde kaldı. Bu yıl 7 Milyar Dolar ve üzerine taşımak için el birliğiyle çalışacağız. İlimizin ihracattaki sırası 2018’de 6.oldu.  Tarihsel gelişime baktığımızda ilimiz 2008 yılından bu yana 6.sırada yer alıyor. İlimizin ülke ihracatındaki oranına baktığımızda ülke ihracatından aldığı pay yüzde4. İlimizin sadece koşması değil daha hızlı koşarak ihracat artışımızda, dolayısıyla küresel ticarette aldığımız payın artmasına öncülük etmesi hepimizin ortak mücadelesi” şeklinde konuştu.

SÜRÜCÜSÜZ ARABA, ROBOTİK KOD, AKILLI TELEFON…

İhracatın teknolojik hususuna değinen Gülle, “ 2018 yılında ülkemiz ihracatının yüzde 3.3’ü ileri teknoloji sınıfındaki ürünlerden oluşuyor. Yüzde 34’ü aşkın oranda da orta ve ileri teknolojik ürünler ihraç ediyoruz. Ancak Gaziantep’in ihracatında ileri teknoloji ürün ihracatı binde 4 oranında bir pay alıyor. Orta ileri teknolojide bu oran yüzde 8 seviyesinde. Dolayısıyla bu konuda ilimiz ve bölgemizdeki yükseköğretim kurumlarına, teknoloji bölgelerimize ve firmalarımıza çok önemli bir görev düşüyor. Bu kadim ilimizde sürücüsüz araba, robotik kod veya akıllı telefon üretmemiz mümkün olmaz mı? Devletimiz her zaman her konuda muazzam destekler veriyor. İlimizin gençlerini, akademisyenlerini destekleyelim. Yerse yer, cihazsa cihaz, laboratuvarsa laboratuvar, ne gerekiyorsa sağlayalım. Üniversite sanayi işbirliğine daha fazla eğilelim. TİM olarak bu konuda bir projemiz var. Firmalarımızın inovasyon yeteneklerini ve inovasyona yatkınlıklarını değerlendirdiğimiz inovalig projemize de tüm bölge firmalarımızı bekliyoruz.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNDE İSTEDİĞİMİZ NOKTADA DEĞİLİZ

Gaziantep’in ihraç ettiği ürün çeşitliliğine değinen Gülle, şunları söyledi; “ Ürün çeşitliliği noktasında da istediğimiz noktada değil. Yoğunlaşma endeksi verileri uyarınca ihraç edilen ürün çeşitliliği arttıkça yoğunlaşma azalıyor. Bu hesaplaşmada en başarılı ilimiz ihracatımızın neredeyse yarısını sırtlayan: İstanbul. Onu İzmir ve Konya takip ediyor, Gaziantep 25.sırada. Dolayısıyla halı başta olmak üzere tekstil, makarna, kağıt, hububat ve orman ürünleri gibi kalemlerin yanına acilen yeni ürünler eklememiz, yeni sektörlere yatırım yapmamız son derece önemli. İlimiz yeni yatırımlar için bekliyor. Yatırım yapılacak alanları çok uzakta aramaya gerek yok. Makine halısında lider ilimizde halı dokuma makinaları yerli mi? O firmalar satın alınabilir. İlimizin halı firmaları birleşerek halı ve dokuma işlerinde öne çıkan firmaları alarak bu konuda ülkemizde çok daha de3ğerli birikimler kazandırarak yeni başarılar ekleyebilirler. İlimiz ihracat pazarlarına baktığımızda ihracatımızın 4’te 1’ini Irak’a yaptığını görüyoruz. Firma sayısı olarak baktığımızda 2 bin 700. Firmaların 630’u sadece tek bir firmaya ihracat yapıyor. Bu noktada bizler devreye girerek firmaları bulacağız ve her firmayı ihracat yapabileceği en az 2 pazara götüreceğiz. Bunun için alım heyetleri organize edeceğiz. Firmalarımızın çok çeşitli pazarlara dağılarak riski dağıtmalarını sağlayacağız”.

Toplantıda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül,Türkiye ihracat yapıyor, ihracatımız artıyor. Ama bu ihracatı yapanlar özelde bin firma, genelde 5 bin firma. TİM’in yaptığı bu çalışmanın belki de ne büyük faydası bir zihniyet devrimi olacak. Özetle Anadolu’da üreten herkes ‘bizler de başarabiliriz’ noktasına gelecekler. Şehirler kendilerini buna hazırlıyorlar. Gaziantep’in iyi olduğunun düşünüyoruz. Diğer şehirlere oranla iyiyiz. Ama yukarıdan nasıl göründüğümüzü bu toplantılarda daha iyi anlıyoruz. Şehrimizin diğer şehirlere göre en önemli üstünlüğü insan sermayesi. Gaziantep’te milletvekillerimizle, bakanımızla, oda başkanlarımızla, sektörün üretenleri ile beraber yapılabilecek ne varsa, çabuk karar alabilip Gaziantep yerelinde bir araya gelebilecek potansiyelleri var. Bu büyük sermaye. Aramızda kardeşlik hukuku var. Bu toplantı sonrasında özellikle ileri teknoloji gerektiren sektörlerde Gaziantep’in diğer şehirlere önder olacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

ORGANİZE RAHATSA BİZİ KİMSE TUTAMAZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in en büyük gücünün lokasyon olduğuna dikkat çekerek, “Şehrin en büyük gücünün lokasyon olduğunu görüyoruz. İpek yolu, kalkınma yolu kendiliğinden olmamış, esnaf odası başkanımızın beş kuşak bir derinliği var. Tekstilcilerimizin mağaralardan atölyelerine gelen bir tekstil altyapımız var. Bu akşamdan sabaha olmuyor önce bu birikmeyi sağlamamız gerekiyor. Biz göreve gelir gelmez bu şehrin rekabet gücünü, şehrin güçlü ve zayıf taraflarını çalıştık.  En büyük gücümüzün lokasyon olduğunu biliyoruz. Çünkü hiçbir şehirde 5 saate 2 milyar kişiye ulaşılamaz. Bu büyük bir avantajımız, büyük bir gücümüz. Artık biz Ankara ve İstanbul’la yarışmıyoruz, dünyanın eylem ve söylem birliğini oluşturmadığımız zaman bu yarışın içerisinde kalamayız. Dibimizde savaş ve kaos ortamı olmasına rağmen sanayiciler 150 fabrika açma başarısını gösterdi. 70 bin öğrencinin olduğu üniversiteler şehriyiz, ama Bilkent’teki ODTÜ’teki Boğaziçi’ndeki gibi teknokentler kuramazsak ilerleyemeyiz.  Organize sanayi bölgesindeki işverenin yükünü aşağıya çekebilmek için modern şehirlerde üretim merkezinin yanına yaşam merkezi kurulmuş. Her sabah 150 bin kişinin taşındığı yere Türkiye’nin en büyük toplu konut projesi olan 250 bin kişinin yaşayacağı 50 bin konutluk kuzey şehri kuruyoruz. Organize rahatsa, esnaf rahatsa, işveren rahatsa bizi kimse tutamaz. Ulaşım kentin en büyük sorunu. Yılda 3 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanının kapasitesini 10 milyona çıkaramazsak kendi kapasitemizi kullanamıyoruz demektir. Lojistik gücümüzü artırmamız gerekiyor. Organizeyi merkeze alarak küçük organize ile Organize Sanayi Bölgesi arasındaki kara treni hızlı trene çevirdik. Bunu tamamen üretim için yapıyoruz. Üreticinin önündeki taşı kaldır yeter, adam zaten ne yapacağını biliyor” ifadelerine yer verdi.

EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞALIM

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Gaziantep’in dil bilmeden dünyanın bütün ülkelerini dolaşan ve nasıl ihracat yaptığını herkesin hayal ettiği şehir Gaziantep. Ana hedefimiz Türkiye’de daha yukarılara çıkmak. Mümkün olduğu kadar ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Gaziantep’in eskiden bu kadar ihracatı yoktu. 2000 krizinde Sanayi Odası olarak toplantı yapmıştık. O toplantıda, herkes aynı şeyi yapmasın, farklı işler yapalım, dedik. Şuan A’dan Z’ye Gaziantep’te üretilemeyen hiçbir mal yok. Gaziantep hakikaten Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin abiliğini üstlenmiş, sanayide de ihracatta öncülük yapmış bir şehir. Bunu daha ileriye götürebilmemiz için hep birlikte el birliğiyle çalışmamızda büyük yarar görüyoruz. Gaziantep’teki arkadaşlarımızın yüzde 60’ı çıkan teşviklerden yararlanamıyor, çünkü teşviklerden haberi olmuyor. Bu yüzden sanayi ve ticaret odalarımıza soralım, danışalım” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

 

 

11.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin