KORONA VİRÜSÜN AŞISI YOK, İLACI YOK TEDBİR ŞART!

KORONA VİRÜSÜN AŞISI YOK, İLACI YOK TEDBİR ŞART!

Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Uz. Dr. Ramazan Sürücü, Türkiye’de korona virüs vaka sayısının 359’a ulaşması ile birlikte vatandaşları panik yapmaması ve tedbir alması konusunda uyardı. Uzm. Dr. Sürücü, risk altındaki grupları, alınması gereken tedbirleri, sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarını ve tanı sürecini gazetemize aktardı.

Çin’in Wuhan kentinden tüm Dünya’ya yayılan korona virüs (COVİD-19) Türkiye’de 359 vakaya ulaştı. Yaşanan salgına ilişkin Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Uz. Dr. Ramazan Sürücü vatandaşların alması gereken tedbirleri, salgının tanı sürecini gazetemize aktardı. Uzm. Dr. Sürücü, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerin önemine dikkat çekerek, “Ülke olarak bakanlığımızın aldığı kararların tamamı tedbir amaçlıdır. Biz hekimlerin, Sağlık Bakanlığı’nın ya da kamu kurumlarının tek başına almış olduğu bu kararlar çok anlam ifade etmeyecektir. Vatandaşların bu kararlara sorgusuz sualsiz uyması gerekiyor. Kişisel korunma ve hijyen konusunu dikkate almaları gerekiyor. Panik havası yaratılmamalı, tedbir alınmalı. Alınan kararların altyapısı da var. Ülkemize virüs salgını yayılmadan önce de hekim ve meslek örgütleri olarak İl Sağlık Müdürlükleri’nin almış olduğu tedbirleri biliyoruz. Biz bu sürecin bir parçasıyız. İşbirliği ve güç birliği içerisinde alınan tedbirler artıyor” ifadelerine yer verdi.

EN ETKİLİ YÖNTEM: HİJYEN

Yaşanan salgın ile insanlığın sınandığını belirten Uzm. Dr. Sürücü, “Dünya bir sınav veriyor. Bütün sağlık politikaları, ekonomik sistem ve sosyal anlamda ciddi bir sınav veriyoruz. Çin’in süreci doğru bir şekilde yönetmesi dünyada daha az bir hasar olmasını sağladı. Süreç içerisinde kötü örnekler de oldu. İtalya’da 60 Milyon insan karantinaya alınmış vaziyette. Türkiye bu salgında da çok anlamlı ve başarılı bir sınav veriyor. Korona virüs aslında hayatımıza yeni giren bir kavram değil. SARS, MERS gibi hastalıkların etkeni olan bu virüsler2019 yılında korona virüs olarak kendisini gösterdi. Dünya sağlık örgütü salgını pandemi olarak ilan etti. Hastalık hasta bireyleri öksürmeleriyle ortaya saçılan salgıların damlacık yoluyla bulaşıyor. Salgıların bulaştığı kapı kolu, masa, kağıt para gibi birçok yüzeyde virüs canlı kalabiliyor. Bu yüzeylere temasların ardından ellerimizi, yüzümüze ve gözümüze sürdüğümüz zaman bu kanalla da hastalık bulaşabiliyor. hastalığın bulaşmasını engellemedeki en etkili yöntem hijyen. Hastalığın aşısı yok, ilaç tedavisi yok. Sadece korunmayı geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

EN ÇOK 60 YAŞTA ETKİLİ

Salgının yayılmasına ilişkin risk gruplarını açıklayan Uzm. Dr. Sürücü, “Vakaların yüzde 80 kadarı hafif seyrediyor. Hastalık bulaşanların yüzde 20’si hastane koşullarında tedavi gerektiriyor. En çok 60 yaşındaki vatandaşları etkiliyor. Geçmişinde bir takım rahatsızlıkları olan vatandaşlarda bağışıklık sistemi yavaşladığı için bu gruplar da yüksek risk altında. Sağlık çalışanları salgın hastalıklarla mücadele noktasında en ön safta yer alan kişiler. Sağlık çalışanları 7/24 ayakta, herkesin kaçtığı virüsü bekliyor. Çocuk yaş grubunda 10 yaşına kadar ölüm bildirilmedi. Gebe hastalarımız, normal popülasyonlara göre ek risk taşımıyor. Elimizdeki verilere göre bebekler bundan etkilenmiyor ve virüs anne sütüne geçmiyor” dedi.

14 GÜN ŞARTI

Tanının, şüpheli hastaların sağlık kurumlarına müracaat ettiğinde konulduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Sürücü, “Ben öksürüyorum, ateşim var diyen hastaların test talep etmesi söz konusu olamaz. Alo 184’ten bu konuda bilgi alınabiliyor. Vatandaşların sosyal medya aracılığıyla kirli bilgiler edilmesinden ziyade doğru bilgilere ulaşması şart. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü, ateş, solunum sıkıntısı ile birlikte hastalığın görüldüğü ülkelere son 14 gün içerisinde seyahat gerçekleşmesi durumunda şüpheli vaka olarak değerlendiriliyor. Bundan sonra şüpheli vakalara alışmamız lazım. Test sonucu pozitif çıkana kadarki süreçte hastaların izole edilmesi yayılmasını önlemek için uygulanmak zorunda. Bu süreçte ne panik yapacağız ne de vurdumduymaz olacağız” dedi.

YEREL YÖNETİMLER HIZLI DAVRANDI

Yerel yönetimlerin farkındalık oluşturduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Sürücü, “Belediyelerimiz dijibordlarda hastalığın korunma yollarına ilişkin görsellere yer veriyor. Okullarımız ilk vaka saptanmadan önce de ilaçlanmıştı. Bunun süreklilik arz etmesi gerekiyor. Toplu alanları ne kadar hijyenik tutsak da vatandaşlarımız temas ettikten sonra ellerini yıkamalı” şeklinde konuştu. Korona virüsün yayılmasının ardından Alo 184 hattının korona virüs bilgilendirme hattına dönüştürülmesine ilişkin Uzm. Dr. Sürücü, “Alo 184 hattı sağlık çalışanlarının istismar edildiği, gereksiz çağrıların olduğu bir hattı. Korona virüs salgınının ardından Alo 184 hattı korona virüs danışma hattı olarak kullanılacak” dedi. (NEVRE SARAÇ)

 

20.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin